رئیس جمهوری افغانستان به ولایت ناآرام خوست سفر کرد

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی صبح امروز به ولایت خوست رفته است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، صبح امروز (دوشنبه ۲۰ حمل/فروردین) به ولایت ناآرام خوست در جنوب شرق افغانستان سفر کرد.

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که آقای غنی در این سفر باند فرودگاه خوست، آغاز ساخت سیستم رادار، ساختمان آتش‌نشانی و جاده داخل فرودگاه خوست را افتتاح کرده است.

باند فرودگاه ولایت خوست ۲۶۶۴ متر طول و ۴۵۵ متر عرض دارد. برای ساخت این باند بیش از ۷۲۹ میلیون افغانی(معادل ۱۰ میلیون دلار) هزینه شده است.

آقای غنی در مراسم افتتاح این باند فرودگاه گفته: "جلغوزه خوست، پکتیا و پکتیکا که در جهان اول است، مردم از آن هیچ بهره نمی‌برند، هدایت من اینست که دهلیز هوایی، مثلی که از کابل و قندهار به هند ایجاد شده، از خوست به آلمان تاسیس شود."

ساخت شبکه توزیع برق برای ۱۳ هزار خانوده نیز در این سفر آقای غنی کلید خورد.تکمیل این شبکه دو سال طول خواهد کشیده و هزینه آن ۱۲٬۷ میلیون دلار بر آورد شده است.

براساس اعلام ارگ ریاست جمهوری افغانستان قرار است که در این سفر آقای غنی با علما، بزرگان و متنفذین قومی، وکلای شورای ولایتی، ولسوالان، استادان و معلمین، زنان، جوانان، بازرگانان، صنعت کاران و فعالان جامعه مدنی دیدار کند.

در سفر امروز آقای غنی در جلسه با مسئولین امنیتی این ولایت به این مقام‌ها هدایت داده تا تدابیر جدی برای تامین امنیت انتخابات گرفته شود و از هر نوع دخالت نیروهای امنیتی در این روند انتخابات جلوگیری شود.

یک هفته پیش، کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی پس از حدود سه سال تاخیر قرار است به تاریخ ۲۸ میزان/مهر امسال برگزار شود.

بیشتر روسای جمهوری افغانستان تاکنون اقامت‌های کوتاه مدت در ولایت‌های این کشور داشته ولی آقای غنی چندی قبل با سفر به ولایت هرات چهار روز در این شهر اقامت کرد که بی پیشینه بود.

همچنین آقای غنی چند روز قبل با سفر به ولایت پکتیا در همسایگی ولایت خوست نیز دو روز را در این ولایت سپری کرد.

منتقدان آقای غنی این سفرها را آغاز مبارزات زودهنگام انتخاباتی و برای نزدیکی بیشتر او با مردم تلقی کرده‌اند. قرار است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده خورشیدی برگزار شود. ده‌ها نفر از مخالفان آقای غنی با برپایی خیمه گفته‌اند تا زمانی که آقای غنی خوست را ترک می‌کند، به تحصن خود ادامه می‌دهند.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی باند فرودگاه خوست را نیز افتتاح کرده است

چرا خوست ناآرام است؟

با آنکه شهر خوست مرکز ولایت خوست از شهرهای نسبتا امن در جنوب شرق افغانستان است و فعالیت‌های اقتصادی در این شهر روبه توسعه بوده، اما ولایت خوست از ولایت‌های ناآرام افغانستان به حساب می‌آید.

ولایت خوست در همسایگی دو ولایت پکتیا و پکتیکا قرار دارد که هردو از ولایات ناامن افغانستان به شمار می‌روند.

شبکه حقانی که به حملات مرگبار و پیچیده انتحاری و انفجاری در افغانستان شهرت دارد، بیشتر در این ولایت‌ها و بخصوص در ولایت خوست نفوذ زیادی دارد.

چند ولسوالی این ولایت نیز با کشور پاکستان هم‌مرز است که مقام‌های افغان معتقدند افراد شبکه حقانی و گروه طالبان از این مناطق سربازگیری می‌کنند.

وضعیت آب و هوای مناسب و پوشش جنگلی این ولایت نیز باعث شده که شورشیان مخالف دولت بتوانند در این منطقه فعال باشند.

به گفته خبرنگاران شورشیان مخالف دولت می‌توانند از چوب و سایر محصولات جنگل از جمله میوه "جلغوزه" را جمع آوری و به فروش برسانند که درآمد خوبی برای تامین هزینه جنگ به حساب می‌آید.

خوست یکی از مسیرهای اصلی انتقال اسلحه در زمان اشغال افغانستان توسط شوروی سابق به حساب می‌آمد که اکنون نیز قاچاق کالا به پاکستان و برعکس به راحتی از این ولایت انجام می‌شود. با توجه به اینکه گمرک "غلام خان" یک از گمرکهای مهم افغانستان است ولی به دلیل ادامه نا‌امنی در این ولایت عملا غیر فعال است.