'پاکستان گام عملی در گفت‌وگوهای صلح با طالبان برنداشته است'

طالبان حق نشر عکس AFP

منابع دولت افغانستان می‌گویند پاکستان تاکنون برای کشاندن طالبان پای میز مذاکره گام عملی برنداشته است.

این منابع همچنین مدعی شدند که شماری از طالبان مقیم پاکستان علاقمند صلح هستند اما به گفته آنها "دستگاه اطلاعاتی پاکستان(آی‌اس‌آی) سعی می‌کند حضور طالبان را در روند صلح، خود مدیریت کند".

این منابع که نخواستند نام‌شان فاش شود، می‌گویند اخیرا شماری از افراد ارشد گروه طالبان در پاکستان از سوی حکومت آن کشور "بازداشت و یا کشته شده‌اند". منابع نزدیک به گروه طالبان در جنوب نیز این موضوع را تایید می‌کنند.

مقام‌های افغان در گذشته مدعی شده بودند پاکستان آن عده از اعضای طالبان را که مخفیانه با دولت افغانستان مذاکره می‌کردند، به خاطر تخریب روند صلح و یا کنترل آن بازداشت کرد. چیزی که پاکستان آن را به شدت رد کرد.

عبدالسلام ضعیف، سفیر پیشین گروه طالبان در اسلام آباد که در کابل به‌سر می‌برد به بی‌بی‌سی گفت در حال حاضر روند بازدشت افراد طالبان در پاکستان متوقف شده است، اما می‌گوید پیش از این "صدها تن از افراد مهم این گروه بازداشت و یا کشته شده‌اند".

آقای ضعیف گفت فشار دولت پاکستان تاثیری روی رفتار طالبان نخواهد گذاشت و به گفته او، اسلام آباد "با اعمال فشار" نمی‌تواند آنها را وادار کند تا در گفت‌وگوهای صلح حاضر شوند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عبدالسلام ضعیف، سفیر پیشین گروه طالبان در اسلام آباد

سفیر پیشین گروه طالبان افزود که این گروه به پیشنهاد صلح دولت افغانستان هم پاسخ نخواهد داد.

به گفته آقای ضعیف، در طرح پیشنهادی صلح دولت افغانستان به مسایلی از جمله خروج نیروهای بین‌المللی که یکی از شرایط این گروه برای مذاکره است، اشاره‌ای نشده است.

سه روز پیش شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان در سفرش به کابل از برنامه صلح حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام حمایت کرد و گفت دو کشور توافق کرده‌اند که علیه شورشیان مخالف دو دولت مبارزه کنند.

در سال‌های اخیر دیوار بی‌اعتمادی میان کابل و اسلام آباد بلندتر شده ‌است. هر دو طرف همدیگر را متهم به حمایت از گروه‌های شورشی در کشورهای یکدیگر می‌کنند.