بانک جهانی حدود ۷۰۰ میلیون دلار به افغانستان کمک کرد

بانک جهانی حق نشر عکس MOf
Image caption قرارداد کمک ۶۹۱ میلیون دلاری بانک جهانی به دولت افغانستان امروز امضا شد

قرارداد کمک ۶۹۱ میلیون دلاری بانک جهانی به دولت افغانستان امروز سه شنبه ۲۱ حمل/فروردین امضا شد.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه/دارایی افغانستان می‌گوید این کمک در سه بخش صحت/بهداشت، پروژه دیجیتال کاسا و ظرفیت‌سازی بانک‌های دولتی مصرف خواهد شد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان می‌گوید ۶۰۰ میلیون دلار این کمک به بخش بهداشت اختصاص یافته که در سه سال آینده به مصرف خواهد رسید.

به گفته او، این کمک در بخش بلند بردن میزان دسترسی مردم به خدمات بهداشتی، افزایش شمار مراکز بهداشتی و شمار قابله‌ها مصرف می‌شود که باید در نتیجه آن سوء تغذیه و مرگ و میر مادران در این کشور کاهش یابد.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP) به تازگی اعلام کرد که شمار افرادی که در افغانستان امنیت غذایی ندارند به ۱۳ میلیون نفر رسیده‌ است. بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، میزان مرگ و میر مادران نیز از هر صد هزار زایمان به ۶۰۰ نفر رسیده است.

آقای فیروز، بخش حسابدهی در پروژه جدید بانک جهانی را ویژگی آن می‌خواند و می‌گوید پرداخت‌ها به موسسات در این پروژه بعد از بررسی نتایج کارشان از سوی نهاد سوم، صورت خواهد گرفت.

وزیر بهداشت افغانستان به تازگی اعلام کرد که از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری که برای ارائه خدمات بهداشتی در افغانستان هزینه می‌شود، فقط ۵ درصد آن از سوی حکومت پرداخته می‌شود. ۷۲ درصد این پول توسط مردم و ۲۳ درصد آن از کمک‌های جامعه جهانی تامین می‌شود.

Image caption کاهش آمار مرگ و میر مادران از اهداف کمک ششصد میلیون دلاری بانک جهانی به افغانستان است

شهزاد گل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی افغانستان نیز می‌گوید بعد از تکمیل پروژه دیجیتال کاسا، ۹ ولایت باقیمانده از پروژه فایبر نوری به این شبکه وصل می‌شود. شبکه فایبر نوری در افغانستان اکنون در ۲۵ ولایت این کشور وصل است.

به باور او، تطبیق این پروژه به حکومت‌داری الکترونیک در این کشور کمک خواهد کرد.

وزیر مالیه نیز می‌گوید هدف این پروژه اتصال منطقه‌ای است که هم در قیمت و هم در کیفیت اینترنت در افغانستان تاثیرگذار خواهد بود.

آقای حکیمی همچنین افزود که پول اختصاص داده شده به بانک‌های دولتی، برای ظرفیت‌سازی این نهادها در بخش وام‌دهی برای کشاورزان، خانه و صنایع مصرف خواهد شد.

بانک جهانی از بزرگترین حامیان مالی افغانستان است که تاکنون بیش از ۳.۵ میلیارد دلار به این کشور کمک کرده است.