سازمان ملل: بیش از ۷۰۰ غیرنظامی در سه ماه گذشته در افغانستان کشته شدند

تلفات غیرنظامیان حق نشر عکس Getty Images
Image caption گردهمایی‌های زیادی در افغانستان در اعتراض به تلفات غیرنظامیان و برای بزرگداشت از این قربانیان راه اندازی شده است

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ در این کشور بیش از دو هزار غیرنظامی کشته یا زخمی شدند.

این سازمان امروز ۲۳ حمل/فروردین گزارش ربع‌وار خود از تلفات غیرنظامیان را در افغانستان منتشر کرد.

به اساس این گزارش در سه ماه اول سال میلادی جاری، بیش از ۷۶۰ غیرنظامی کشته و نزدیک به ۱۵۰۰ غیرنظامی زخمی شده‌اند.

در گزارش آمده که این رقم نسبت به سه ماه اول سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ تغییر نداشته و در سطح مشابه که 'بالاترین سطح در سال‌های گذشته ' بوده، قرار دارد.

به اساس گزارش یوناما، حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان در سه ماه گذشته است و پس از آن بیشتر تلفات ناشی از جنگ‌های زمینی هستند. قتل‌های هدفمند، عملیات هوایی و مواد منفجره باقی مانده از جنگ به ترتیب عوامل بعدی این تلفات بودند.

تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات انتحاری در سال گذشته میلادی نیز ۱۷ درصد افزایش داشت.

یوناما طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان را به دو مجموعه "طرف‌داران دولت" و "عناصر ضد دولت" دسته‌بندی کرده است. نیروهای طرف‌دار دولت شامل نیروهای مسلح دولتی و نیروهای نظامی بین‌المللی می‌شود اما عناصر مخالف دولت شامل طیفی از گروه‌های مسلحی می‌شود که علیه نیروهای دولتی و بین‌المللی می‌جنگند.

به اساس گزارش ربع‌وار سازمان ملل، مسئول تلفات ۱۵۰۰ غیرنظامی ( ۵۱۱ کشته و ۹۸۹ زخمی) مخالفان دولت بودند که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته است.

یوناما می‌گوید همانطور که در سال گذشته میلادی میزان تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای طرفدار حکومت کاهش یافته بود در ربع اول سال جاری نیز این رقم ۱۳ درصد کاهش یافته و به مسئولیت ۱۸ درصد تلفات رسیده است.

در این گزارش همچنین به تلفات حملات هوایی اشاره شده است. به اساس این گزارش در این حملات در سه ماه گذشته ۶۷ غیرنظامی کشته و ۷۵ غیرنظامی زخمی شدند. از مجموع این تلفات نیروهای بین‌المللی مسئولیت ۳۵ درصد تلفات و نیروهای هوایی افغانستان مسئولیت ۳۵ درصد دیگر را دارند و متباقی آن به نیروهای نامشخص طرفدار دولت نسبت داده شده است.

انگرید هیدن، معاون نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان می‌گوید تمام طرف‌های درگیر در منازعات مسلحانه در افغانستان باید تمام توان خود را برای محافظت از غیرنظامیان انجام دهند زیرا این تلفات قابل جلوگیری است.

گروه طالبان و دولت افغانستان تاکنون واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

به اساس گزارش سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۷ نیز در افغانستان بیش از ده هزار غیرنظامی کشته یا زخمی شدند.

مطالب مرتبط