روند ثبت نام رای‌دهندگان انتخابات پارلمانی افغانستان آغاز شد

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی با حضور در مرکز ثبت نام از رای دهندگان از مجلس این کشور خواست که به مردم گزارش دهد

روند ثبت نام رای‌دهندگان انتخابات پارلمانی افغانستان با حضور محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در مراکز نام نویسی برای شرکت در این انتخابات رسما آغاز شد.

قرار است که انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی این کشور به تاریخ ۲۸ میزان/مهر امسال برگزار شود.

بیشتر از سه دهه جنگ در افغانستان باعث شده که شمار زیادی از مردم افغانستان دارای شناسنامه معتبر نباشند و براساس توافقنامه بن در سال ۲۰۰۱ باید تمام کسانی که واجد شرایط رای‌دهی هستند، ثبت نام شوند.

قبل از این تنها کسانی حق رای داشتند که کارت رای دهی کمیسیون انتخابات را گرفته بودند، ولی در انتخابات سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری نامزدهای رقیب معتقد بودند که از این کارتها سوء استفاده شده و زمینه تقلب را فراهم کرده، زیرا ممکن است یک رای دهنده بیشتر از یک کارت گرفته باشد.

حق نشر عکس CEO
Image caption آقای عبدالله نیز گفت کسانی که ثبت نام نکنند، حق رای نخواهند داشت

اکنون دولت افغانستان تصمیم گرفته که انتخابات پیش رو را براساس تذکره‌های ورقی انجام، ولی تمام دارندگان این تذکره‌ها باید به مراکز رای دهی مراجعه و خود را ثبت نام کنند.

طالبان هم ثبت نام کنند

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان این کار را ایجاد اصلاحات در کمیسیون انتخابات اعلام کرد و گفت که روند ثبت نام و تهیه فهرست رای دهندگان از امروز، شنبه ۲۵ حمل، در۳۴ ولایت افغانستان آغاز شده است.

او گفت که براساس این طرح تمام شرکت کنندگان در انتخابات آینده افغانستان به یک مرکز رای دهی وصل و رای دهنده مکلف است که فقط در مرکزی که ثبت نام شده ، رای بدهد.

آقای صیاد از تمام مردم افغانستان و بخصوص شورشیان مخالف دولت خواست که با مشارکت دراین روند "در رقابت های سیاسی گام بردارند"، مانع ثبت نام رای دهندگان نشده و آنان را تشویق به این کار کنند.

براساس اعلام کمیسیون انتخابات افغانستان این روند تا روز ۲۳ ثور/ اردیبهشت در مراکز ولایتها و از ۲۵ ثور تاهفتم جوزا/خرداد در مرکز ولسوالیهای و از نهم جوزا تا ۲۲ جوزا در روستاها ادامه خواهد یافت.

حق نشر عکس Arg
Image caption رولا غنی نیز برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرد

کمیسیون انتخابات افغانستان افزوده که برای زنان و مردان مراکز جداگانه ثبت نام در نظر گرفته است. داشتن تذکره(شناسنامه) و داشتن سن ۱۸ سال شرط اصلی برای ثبت نام است.

بدون ثبت نام کسی حق رای نخواهند داشت

آقای عبدالله نیز با حضور در دبیرستان/ لیسه نادریه کابل برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده و ثبت نام رای دهندگان را از جمله تعهداتش در زمینه ایجاد اصلاحات انتخاباتی خواند.

او گفت که ثبت نام رای دهندگان به منظور شرکت در انتخابات پارلمانی، ریاست جمهوری، شورای ولایتی و شورای ولسوالی‌ها ضروری است و بدون ثبت نام کسی قادر به رای‌دادن نخواهد بود.

آقای عبدالله همچنین از مردم خواست که در مرکزی ثبت نام کنید که بتوانید در انتخابات در همان مرکز رای بدهید. یعنی فرد رای دهنده در روز انتخابات باید به مرکزی مراجعه کند که همانجا ثبت نام کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption قبل از این تنها کسانی حق رای داشتند که کارت رای دهی کمیسیون انتخابات را گرفته بودند

او گفت که ثبت نام از رای دهندگان باعث می‌شود که با تهیه فهرست افراد واجد شرایط رای‌دهی از تقلب جلوگیری شود.

معاذ الله دولتی، یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که ثبت نام از رای دهند‌گان نخستین‌بار در افغانستان انجام و "ازانجام تقلب و رای‌های خیالی" جلوگیری خواهد شد.

شورای ملی به مردم گزارش دهد

آقای غنی نیز همراه با رولا غنی بانوی اول افغانستان در دبیرستان امانی کابل ثبت نام کرد و از تمام مردم افغانستان خواست که در این روند مشارکت کند و از نهادهای دولتی نیز خواست که زمینه ثبت نام مردم را در سراسر این کشور فراهم کند.

او از نامزدهای انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی افغانستان خواست که "قانون انتخابات را با دقت بخوانند" و گفت که مداخله هیچ کاندید در امور امنیتی و اداری انتخابات قابل قبول نیست.

پارلمان افغانستان وارد هشتمین سال کاری خود شد. بر اساس قانون اساسی افغانستان انتخابات پارلمانی باید در ماه ثور/اردیبهشت یا جوزا/ خرداد سال ۱۳۹۴خورشیدی برگزار می‌شد. ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بر اساس قانون اساسی افغانستان انتخابات پارلمانی باید در ماه ثور/اردیبهشت یا جوزا/ خرداد سال ۱۳۹۴خورشیدی برگزار می‌شد. ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

مردم افغانستان از کارکردهای پارلمان کنونی افغانستان انتقاد دارند، بخصوص بعد از اینکه مجلس نمایندگان افغانستان امتیازات ویژه‌ای را برای اعضای خود در سال ۱۳۹۳ تصویب کرد.

امروز آقای غنی نیز از اعضای شورای ملی افغانستان خواست که کارکردهای شان را مانند قوه قضایه و اجرائیه افغانستان با مردم شریک سازند.

او همچنین از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان خواست که در روند انتخابات مداخله نکنند و افزود که "حکومت وحدت ملی برای برگزاری انتخابات هم نیت، هم اراده و هم تعهد واضح دارد."

قرار است که بعد از ختم ثبت نام شمار افراد واجد شرایط رای دهی اعلام شود.