چین یک واحد کوهستانی ارتش افغانستان را 'تجهیز می‌کند'

افغانستان حق نشر عکس ONC
Image caption مشاور امنیت ملی افغانستان در این سفر درباره حل مشکلاتی که برای اجرا این دو پروژه بزرگ شرکت‌های چینی در افغانستان ایجاد شده، به وزیر خارجه چین اطمینان داده‌است.

دفتر شواری امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که از دولت چین خواسته که برای یک تیپ(لوای) کوهستانی ارتش افغانستان، در ولایت کوهستانی بدخشان در مرز چین تجهیزات نظامی فراهم ‌کند.

در خبرنامه این نهاد آمده که لی زوچیگ، رئیس ستاد مشترک ارتش چین در دیدار با محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان که از کشور چین دیدار می‌کند، برای تجهیز نیروهای نظامی افغان ابراز آمادگی کرده ‌است.

آقای اتمر ایجاد یک تیپ مرزی را برای جلوگیری فعالیت‌های "تروریستی" در مناطق کوهستانی مهم خوانده و از مقام‌های چینی خواستار تجهیز و حمایت از آن شده‌ است.

مشاور امنیت ملی افغانستان همچنین گفته است که ایجاد این تیپ مجهز کوهستانی در ساختار نیروهای نظامی افغانستان می‌تواند فعالیت‌های "تروریستان" را در مناطق مرزی و کوهستانی محدود سازد.

رئیس ستاد مشترک ارتش چین همکاری‌های مشترک امنیتی و نظامی میان دو کشور و نیرومند سازی اجماع ملی برای صلح در منطقه را مهم دانسته و خواهان همکاری کشورهای منطقه شده است.

نشست وزرای خارجه افغانستان، پاکستان و چین در کابل

حنیف اتمر در سفرش به چین با وانگ یی، وزیر خارجه چین، نیز دیدار کرده است.

بر اساس خبرنامه دفتر شواری امنیت ملی افغانستان، آقای اتمر در این دیدار بر توسعه نقش کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در کار مبارزه با تروریسم، صلح و ثبات منطقه‌ای تاکید نموده و افزوده است که در قسمت تهیه تجهیزات نظامی برای نیروهای هوایی افغانستان نیز نقش این سازمان مهم است.

در این دیدار دو طرف درباره تدوام گفت‌وگوهای سه جانبه میان افغانستان، چین و پاکستان نیز تبادل نظر کرده و توافق صورت گرفته است که وزرای خارجه سه کشور در آینده نزدیک در کابل دیدار کنند.

افغانستان و چین از طریق ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان با هم وصل می‌شود، تا قبل از سال ۱۳۹۲ این ولایت یکی از ولایت‌های امن به شمار می‌رفت، اما در پی ‌نفوذ طالبان و سربازگیری آنان از مردم محل این ولایت به یکی از ولایت‌های ناامن تبدیل شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption استخراج مس عینک نیز سالها است که با چالش روبرو شده است.

مقامات چین 'جنبش اسلامی ترکستان شرقی'، گروهی که از اقلیت مسلمان اویغور تشکیل شده است، را مسئول خشونت‌ها در منطقه سین‌کیانگ می‌دانند.

گفته می‌شود که شماری از این افراد در ولایت بدخشان افغانستان حضور دارند و چند روز قبل مسئولین افغان اعلام کردند که مصطفی نومی، فرد شماره دو گروه موسوم به ترکستان شرقی و یک عضو دیگر این گروه در علمیات نیروهای امنیتی افغان در ولایت بدخشان کشته شده‌اند.

حل مشکل دو طرح بزرگ سرمایه گذاری

چین یکی از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در بخش استخراج مس و نفت در افغانستان است. در سال ۲۰۰۸، قرارداد استخراج مس عینک میان افغانستان و یک شرکت چینی امضا شد.

در سال ۱۳۹۲ وزارت معدن افغانستان اعلام کرد که در قرارداد پروژه استخراج معدن مس عینک در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر کابل، باید تجدید نظرشود. علت این درخواست غیرعملی پنداشتن بعضی مواد قرارداد از سوی شرکت چینی(Metallurgical Corporation of China) (MCC) دانست.

افغانستان گفته بود که در متن قرارداد شرایط مبهم و غیر کارشناسانه گنجانیده شده است.

سرمایه‌گذاری دیگر چین، استخراج ذخایر نفت آمو دریا با "شرکت ملی نفت چین" (CNPC) است. در سال ۱۳۹۶ نیز مقام‌های افغان دستور توقف استخراج نفت از پروژه نفتی آمو دریا را دادند.

مشاور امنیت ملی افغانستان در این سفر درباره حل مشکلاتی که برای اجرا این دو پروژه بزرگ شرکت‌های چینی در افغانستان ایجاد شده، مانند پروژه مس عینک و پروژه نفت آمو دریا، به وزیر خارجه چین اطمینان داده‌است.

او گفته که برای حل این مشکلات باید حکومت‌های دو کشور بیشتر گفتگو کرده و از حکومت چین نیز خواسته تا یک تیم فنی را به افغانستان بفرستد تا برای حل مشکلات با نهادهای مربوطه بگونه مشترک کار نماید.