هشدار عبدالله نسبت به پیامدهای احتمالی شکست روند ثبت‌نام رای دهندگان

افغانستان حق نشر عکس CEO
Image caption آقای عبدالله تاکید کرده است که فقط کسانی حق رای دارند که ثبت‌نام کنند

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد که در صورت شکست روند ثبت نام رای‌دهندگان در افغانستان وضعیت سیاسی با چالش روبرو خواهد شد.

آقای عبدالله که امروز، شنبه اول ثور/اردیبهشت، در جلسه فوق العاده شورای وزیران افغانستان صحبت می‌کرد، گفت فقط کسانی حق رای دارند که ثبت نام کنند.

او تاکید کرد که کارت رای‌‎دهی که قبلا توسط کمیسیون انتخابات صادر شده بود، دیگر اعتبار ندارد و "با این کارت‌ها دیگر کسی در انتخابات شرکت نمی‌تواند".

آقای عبدالله با اشاره به این که جنجال‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری افغانستان باعث "بی‌اعتمادی" مردم به نهادهای انتخاباتی این کشور شده افزوده است که ثبت نام رای دهندگان "بهترین روش برای جلوگیری از تقلب گسترده دانسته شده و تمام نهادهای داخلی و بین المللی انتخابات، همچنین متخصصان انتخاباتی این روش را برای جلوگیری از تقلب گسترده توصیه کرده‌اند".

رئیس اجرایی افغانستان گفت که ثبت نام کنندگان فقط در محلی قادر به رای دهی هستند که در آنجا ثبت نام کرده‌اند. به گفته او، این ثبت نام تنها برای شرکت در انتخابات پارلمانی و شواری ولسوالی نیست، "بلکه در انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی نیز این ثبت نام‌ها مدار اعتبار است".

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای عبدالله گفت که این کارتهای رای دهی که قبلا توسط کمیسیون انتخابات صادر شده بود، معتبر نیست

آقای عبدالله از مردم خواسته است تا با ثبت نام نکردن، خود را از حق رای در چهار انتخابات پیشرو محروم نکنند.

او گفته که نهادهای دولتی، بدون مداخله در روند ثبت نام، از رای دهندگان حمایت خواهند کرد.

روز گذشته، کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که با گذشت حدود یک هفته از آغاز روند ثبت نام رای دهندگان انتخابات پارلمانی افغانستان، در سراسر این کشور فقط ۱۵۸ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند.

روند ثبت نام از رای دهندگان روز ۲۵ حمل/فروردین آغاز شد و قرار است که انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی این کشور به تاریخ ۲۸ میزان/مهر امسال برگزار شود.

براساس برنامه ریزی کمیسیون انتخابات افغانستان این روند تا روز ۲۳ ثور/ اردیبهشت در مراکز ولایتها و از ۲۵ ثور تاهفتم جوزا/خرداد در مرکز ولسوالی‌ها و از نهم جوزا تا ۲۲ جوزا در روستاها ادامه خواهد یافت.