انفجار در ورودی مرکز توزیع شناسنامه در کابل؛ دست‌کم ۵۷ کشته و ده‌ها زخمی

بیشتر قربانیان حمله امروز غیرنظامیان بودند حق نشر عکس Getty Images
Image caption بیشتر قربانیان حمله امروز غیرنظامیان بودند

در نتیجه انفجار انتحاری که صبح امروز، یکشنبه دوم ثور/ اردیبهشت، در غرب کابل رخ‌داد، دست‌کم ۵۷ نفر کشته و بیش از صد نفر دیگر مجروح شده‌اند. گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) مسئولیت این حمله را بدوش گرفته است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت کشور/داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این حمله توسط یک شخص در مرکز توزیع شناسنامه (تذکره) انجام شده است.

انفجارحوالی ساعت ۱۰ به وقت محلی در غرب کابل رخ‌داد. این انفجار در عقب مکتب/مدرسه مایل هروی در قلعه ناظر در حوزه ششم پلیس کابل اتفاق افتاده است.

شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفته فرد انتحاری در ورودی یک مرکز توزیع شناسنامه خود را منفجر کرده است. در زمان انفجار شمار زیادی از مراجعه کنندگان برای گرفتن شناسنامه در بیرون از ساختمان، در صف ایستاده بودند.

به این گفته آنان، هیج پست بازرسی در این محل وجود نداشته و تنها پست بازرسی در در ورودی ساختمان توزیع شناسنامه وجود داشته‌است.

علاوه بر مراجعه کنندگان که در محل حضور داشتند، شمار زیادی از کودکان مدرسه‌ای نیز در این زمان از محل در حال عبور بودند.

این شاهدان به بی‌بی‌سی گفتند که کشته شدگان افراد غیر نظامی و بخصوص کودکان و زنان بودند.

یک کاربر فیسبوک از افغانستان با باز نشر نوشته و عکسی دیروزش که از محل انفجار امروز گرفته بود، نوشته که "دیروز من این پیامد ناگوار را حس کرده بودم و در صفحه فیسبوکم هم نوشتم، اما چی کنیم که در این خرابکده کسی به حرف شهروندان بها نمی‌دهند".

در پست دیروز او آمده، "با آن که زن و مرد با علاقمندی خاص می‌آیند تا تذکره بگیرند و در انتخابات اشتراک کنند، اما در این مرکز زیاد بی‌نظمی است، پلیس تلاشی(بازرسی) نمی‌کند و راه رفت و آمد متقاضیان مشخص نیست. از نظر امنیتی نگران کننده است".

حق نشر عکس Ali Resalati
Image caption انفجار امروز در نزدیکی ساختمان دوم در سمت چپ رخ‌داد، حضور مردم در این محل یک روز قبل از انفجار را نشان می‌دهد
Image caption این ساختمان بعد از انفجار

حدود یک ماه پیش، انفجار انتحاری در غرب شهر کابل در نزدیکی زیارت سخی که جشن نوروز در آنجا برگزار می‌شود، رخ داد. در این انفجار ۲۶ نفر کشته و ۱۸ نفر دیگر زخمی شدند. داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

روند ثبت نام رای‌دهندگان انتخابات افغانستان ۲۵ حمل/فروردین آغاز شد. انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی قرار است که به تاریخ ۲۸ میزان/مهر امسال برگزار شود.

قربانیان حمله انتحاری امروز نیز بیشتر کسانی بودند که برای گرفتن تذکره در محل تجمع کرده بودند.

حق نشر عکس EPA
Image caption قربانیان حمله انتحاری امروز نیز بیشتر کسانی بودند که برای گرفتن تذکره در محل تجمع کرده بودند

حملات انتحاری کابل در یک ماه گذشته:


Image caption انفجار در یک مرکز توزیع شناسنامه رخ‌داده است
Image caption این انفجار در غرب کابل رخ‌داده