سه مرکز توزیع شناسنامه در کابل پس از انفجار انتحاری بسته شد

افغانستان حق نشر عکس EPA
Image caption بیشتر شمار کشته شدگان کسانی بودند که برای گرفتن تذکره مراجعه کرده بودند.

مقام‌های اداره ثبت احوال نفوس افغانستان می‌گویند پس از حمله انتحاری به یکی از مراکزشان در شهر کابل، تصمیم گرفتند سه مرکز جدیدالتاسیس‌ خود را ببندند.

همایون محتاط، رئیس عمومی اداره ثبت احوال نفوس افغانستان به خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت در مورد سرنوشت این مراکز و زمان باز شدن دوباره‌شان بعدا با مشورت با نیروهای امنیتی تصمیم خواهند گرفت.

اداره ثبت احوال نفوس در کابل دو مرکز دایمی داشت و سه مرکز دیگر را به دنبال آغاز ثبت نام رای دهندگان انتخابات پیش‌رو تاسیس کرد.

یکی از این مراکز در غرب کابل امروز یکشنبه دوم ثور/اردیبهشت هدف حمله انتحاری قرار گرفت. در این حمله بیش از ۵۰ نفر کشته و ۱۱۲ نفر زخمی شدند.

آقای محتاط می‌گوید چهار نفر از کارمندان آنها کشته و دو نفر دیگرشان ناپدید شده‌اند. "یکی از کارمندان این اداره در کما است و سه نفر دیگر زخم سطحی برداشتند."

او می‌گوید از تدابیر امنیتی مرکز ثبت احوال نفوس در غرب کابل در منطقه برچی راضی نبودند و "بارها این موضوع را با نهادهای امنیتی در میان گذاشته بودند."

Image caption حمله به این مرکز باعث شد که سه مرکز جدید التاسیس دیگر نیز بسته شود

رئیس ثبت احوال نفوس می‌گوید آنها با توجه به حملات اخیر در این منطقه و هدف بودن این ناحیه از سوی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، نگران چنین حمله‌ای بودند.

گروه داعش مسئولیت حمله امروز را به عهده گرفته است.

روند ثبت نام رای‌دهندگان انتخابات افغانستان ۲۵ حمل/فروردین آغاز شد. انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور قرار است که به تاریخ ۲۸ میزان/مهر امسال برگزار شود.

در دوره‌های قبلی انتخابات، رای دهندگان در افغانستان با استفاده از کارت رای دهی در این روند شرکت می‌کردند اما برای جلوگیری از تقلب و سوء استفاده از این کارت‌ها تصمیم گرفته شد در انتخابات پیش‌رو هر کسی با شناسنامه ورقی‌اش که باید ثبت شده باشد، رای دهد. از آنجا که شماری از شهروندان افغانستان شناسنامه ندارند همزمان با ثبت نام رای دهندگان، روندی برای توزیع آسان تر شناسنامه نیز آغاز گردید.