تقویم انتخابات پارلمانی افغانستان رسما اعلام شد

انتخابات حق نشر عکس Getty Images
Image caption ۲۸ میزان/مهر به عنوان برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌‎ها تعیین شده است

کمیسیون انتخابات افغانستان جدول زمانی کامل روند برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها را رسما اعلام کرد.

بر پایه این جدول زمانی، ۲۸ میزان/مهر به عنوان برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌‎ها تعیین شده است.

گلاجان عبدالبدیع، رئیس کمیسیون انتخابات، امروز، یکشنبه دوم ثور/اردیبهشت، در نشستی با اشتراک اعضای این کمیسیون، تقویم انتخابات پارلمانی را اعلام کرد.

مطابق به تقویم این انتخابات، ثبت نام نامزدها از پنج جوزا / خردادآغاز و تا ۲۲ جوزا ادامه خواهد یافت. همین‌طور، بعد از بررسی نهایی نامزدان، فهرست کامل آنها به تاریخ ۱۲ اسد / مرداداعلام خواهد شد.

همچنین، در ۱۹ عقرب / آباننتایج ابتدایی و در ۲۹ قوس / آذرنتایج نهایی اعلام خواهد شد .

حق نشر عکس Iec

روند ثبت نام رای دهندگان روز ۲۵ حمل آغاز شد و قرار است یک ماه ادامه یابد. اما، نظر به آنچه کمیسیون امروز اعلام کرد، تا حالا فقط ۱۸۰۰۰ نفر ثبت نام کرده‌اند. شماری از منتقدین از کمیسیون خواسته اند تا تعداد کسانی که ثبت نام می‌کنند را با تفکیک ولایت‌های آنها اعلام کنند.

قبلا اعلام شده بود که تا حالا کابل بیشترین و وردک کمترین ثبت نام را داشته است.

روز گذشته، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان طی یک نشست فوق‌العاده گفت که در صورت شکست روند ثبت نام، وضعیت سیاسی در افغانستان به چالش روبرو خواهد شد.

در این انتخابات، برای کاهش میزان تقلب، تنها کسانی که با شناسنامه‌هایشان ثبت نام در مرکزی خاصی می‌کنند، حق رای دارند. در انتخابات‌های قبلی، کمیسیون کارت‌های رای دهی توزیع کرده بود، که گاهی میزان کارت با میزان واجدین شرایط رای‌دهی تفاوت چند میلیونی داشت.

آمار دقیق واجدین شرایط رای‌دهی روشن نیست، اما برآوردهای غیررسمی شمار واجدین شرایط رای‌دهی را از ۱۰ تا ۱۳ میلیون نفر گفته‌اند.

تاحال آمار اشخاصی که شناسنامه ندارند هم روشن نیست. آمار‌های غیررسمی در این زمینه به چیزی حدود ۶ میلیون نفر اشاره می‌کند.