کارمندان دولت افغانستان برای ثبت نام انتخابات یک روز تعطیل شدند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption تا سه روز قبل فقط ۱۵۸هزار نفر برای انتخابات ثبت نام کرده بودند.

ریاست جمهوری افغانستان تمامی ادارات دولتی در مرکز و ولایتهای این کشور را یک روز تعطیل کرده تا کارمندان این نهادها برای شرکت در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ثبت نام کنند.

فریدون الهام، معاون نهاد ریاست جمهوری افغانستان ( اداره امور) با تایید این خبر به بی‌بی‌سی گفت که براساس فهرستی که نشر شده است تمام کارمندان دولتی باید در مدت ده روز برای شرکت در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ثبت نام کنند.

این فهرست اکنون در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شده است.

آقای الهام تایید کرد که این فهرست از سوی اداره آمور منتشر شده است .

وزارت خارجه، مالیه / دارایی و ارگان های محل تایید کرده که امروز دوشنبه، سوم ثور/حمل تمام کارمندان این نهادها در کابل و ولایتهای افغانستان تعطیل هستند تا برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنند.

عدم استقبال مردم از روند ثبت نام باعث نگرانی نهادهای دولتی شده است.

چند روز قبل نیز رئیس جمهوری افغانستان به همه‌ والی‌های افغانستان دستور داده تا از مامورین دولتی بخواهند ظرف یک هفته با خانواده‌های شان برای شرکت در انتخابات پارلمانی ثبت نام کنند.

محمد اشرف، رئیس جمهوری افغانستان، همچنین دستور داده بود تا سهولت‌های لازم برای زنان در مراکز ثبت نام برای رای‌دهی در نظر گرفته شود.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان دو روز پیش در جلسه فوق العاده شورای وزیران گفته بود که در صورت شکست روند ثبت نام رای‌دهندگان در افغانستان وضعیت سیاسی با چالش روبرو خواهد شد.

او تاکید کرد که کارت رای‌‎دهی که قبلا توسط کمیسیون انتخابات صادر شده بود، دیگر اعتبار ندارد و "با این کارت‌ها دیگر کسی در انتخابات شرکت نمی‌تواند".

تا سه روز گذشته، کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که با گذشت حدود یک هفته از آغاز روند ثبت نام رای دهندگان انتخابات پارلمانی افغانستان، در سراسر این کشور فقط ۱۵۸ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند.

روند ثبت نام از رای دهندگان روز ۲۵ حمل/فروردین آغاز شد و قرار است که انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی این کشور به تاریخ ۲۸ میزان/مهر امسال برگزار شود.

براساس برنامه ریزی کمیسیون انتخابات افغانستان این روند تا روز ۲۳ ثور/ اردیبهشت در مراکز ولایتها و از ۲۵ ثور تاهفتم جوزا/خرداد در مرکز ولسوالی‌ها و از نهم جوزا تا ۲۲ جوزا در روستاها ادامه خواهد یافت.

Image caption اداره امور درستی این فهرست را تایید کرده است.