طالبان: به بهانه صلح تسلیم دولت نمی‌شویم

حق نشر عکس .
Image caption گروه طالبان طرح صلح اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان را رد کرده است

گروه طالبان در اعلامیه‌ای گفته‌اند که دولت افغانستان "به بهانه صلح" در حقیقت تلاش دارد طالبان تسلیم شود و هدف طرح صلح دولت را تضعیف این گروه خوانده است نه صلح واقعی.

طالبان در این اعلامیه‌ از شروع عملیات بهاری این گروه با نام "خندق" در افغانستان خبر داده است و گفته که به جنگ‌شان علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی به رهبری آمریکا در این کشور ادامه می‌دهند.

پس از طرح جدید صلح اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که در کنفرانس صلح کابل در فوریه/فبروری امسال اعلام شد، این نخستین بار است که طالبان به صورت رسمی به این طرح آقای غنی پاسخ می‌دهند.

در این طرح که بی‌سابقه خوانده شده، دولت افغانستان دو ماه پیش اعلام آمادگی کرد که بدون هیچ پیش‌شرطی حاضر است با طالبان وارد مذاکرات صلح شود، اعضای این گروه را مورد عفو قرار دهد و این گروه به عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت بشناسد.

کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان پیش از این گفته بود که این شورا خواهان آن نیست که طالبان تسلیم شود بلکه خواهان مذاکرات صلح "عزتمند" است.

طالبان در اعلامیه امروزشان همچنین گفته که آمریکا خواهان ادامه جنگ در افغانستان است و به همین دلیل به درخواست این گروه برای مذاکرات مستقیم پاسخ منفی داده است.

آمریکا پیشتر مذاکرات مستقیم صلح با طالبان را رد کرده و گفته این گروه باید با دولت افغانستان وارد مذاکره شود و تاکید دارد که مذاکرات صلح باید "بین‌الافغانی" باشد.

این گروه همچنین گفته است که وجود پیمان استراتژیک میان دولت کابل و واشنگتن به آمریکا فرصت ایجاد پایگاه‌های متعدد را داده است تا به گفته این گروه تنور آتش جنگ را در این کشور گرم نگهدارد.

دولت افغانستان و متحدان غربی این کشور گفته‌اند که اگر طالبان طرح مذاکره صلح را نپذیرند با حملات سنگین این نیروها مواجه خواهند شد.

نیروی‌های امنیتی افغانستان و ناتو در ماه‌های گذشته عملیات زمینی و هوایی خود را علیه مواضع طالبان تشدید کرده و بدین باورند تا زمانی‌که طالبان مذاکرات صلح را نپذیرند به این روند ادامه می‌دهند.