غنی در چهلمین سالگرد کودتای ثور: برای ایجاد نظام سیاسی مردمی، حوصله سیاسی ضروری است

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی بمناسبت چهلمین سالگرد کشته شدن داوود خان اولین رئیس جمهوری افغانستان صحبت می کرد

محمد اشرف غنی، در سالروز چهلمین سالگرد کشته شدن محمد داوود، نخستین رئیس جمهوری افغانستان گفت که برای ایجاد نظام سیاسی مردمی، حوصله سیاسی ضروری است.

منتقدان آقای غنی همواره او را به انحصار قدرت متهم کرده‌اند. ولی آقای غنی گفته که تا پیش از این، هرگز تصامیم به صورت مشارکتی همانند آنچه که در دوران حکومت او بوده، گرفته نشده بود.

او گفت که تغییر همیشه نیازمند زور و کودتا نیست. اشاره رئیس جمهوری افغانستان به کوتای هفت ثور سال ۵۷ است که در آن حزب دموکراتیک خلق در کودتایی قدرت را از محمد داوود خان گرفتند و او را به قتل رساندند.

در حال حاضر نیز دولت آقای اشرف‌غنی درکنار مخالفت‌های سیاسی درداخل حکومت با جنگ با نیروهای شورشی بخصوص طالبان روبرو است.

آقای غنی در سخنرانی امروز خود پرسید که آیا همیشه با زور باید تغییر آورد؟ پاسخ او اما مشخصاً این بود که افغانستان تنها از چهارچوب قانون اساسی به رفاه می‌رسد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
پاسخ اشرف غنی به منتقدانش

آقای غنی گفت که برای رفاه اساسی این کشور به یک اجماع ملی نیاز است.

رئیس جمهوری افغانستان در صحبت‌های امروزش نیز بار دیگر بر لزوم تکمیل آن‌چه که "فصل ناتمام" امان‌الله خان و محمد داوودخان می‌خواند، تاکید کرد.

امان‌الله خان در دهه‌ ۱۹۲۰ میلادی پادشاه افغانستان بود و محمد داوودخان نیز اولین رئیس جمهوری این کشور بود که در سال ۱۳۵۲ در یک کودتا نظام شاهی افغانستان را ساقط کرد.

به گفته آقای غنی این دو نفر کوشش کردند که افغانستان را به صورت بنیادین متحول سازند، اما این امر صورت نگرفت.

رئیس جمهوری افغانستان به این باور است که برای به رسیدن به اهداف این دو نفر تا سال ۲۰۴۷ که سیصدمین سال تاسیس افغانستان، به یک اجماع ملی نیاز است.

حق نشر عکس Arg
Image caption محمد نعیم نادر، برادرزاده داوود خان

محمد نعیم نادر، برادرزاده داوود خان نیز در این مراسم گفت که داوود خان و خانواده‌اش نخستین قربانیان جنگ چهل ساله افغانستان اند.

اوگفت که امروز می‌خواهد اولین گام را بردارد و به عنوان بازمانده خانواده داوود خان حاضراست که قاتلین آنها را ببخشد، اما به شرط اینکه عاملین قتل از مردم افغانستان معذرت بخواهند.

پوشش ویژه بی‌بی‌سی فارسی از چهلمین سالگرد کودتای هفت ثور را در صفحه ویژه دنبال کنید