علمای شیعه افغانستان: روند کلی ثبت نام رای‌دهندگان را تحریم نکردیم

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption شماری از اعضای شورای علمای شیعه روز گذشته با آقای غنی دیدار کرده بودند

شورای علمای اهل تشیع افغانستان توضیح داده که این شورا خواستار تحریم کل روند ثبت نام ازسوی رای‌دهندگان نشده ‌است.

محمدعلی جاوید، سخنگوی شورای علمای افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که هدف از اعلامیه قبلی شورا این بود که مردم به مراکزی که با تهدیدهای امنیتی روبرو است، برای ثبت نام و گرفتن تذکره(شناسنامه) مراجعه نکنند.

او گفت که منطقه برچی در غرب کابل یکی از مناطقی است که با تهدیدهای امنیتی مواجه است.

آقای جاوید تاکید کرد: "به طور مطلق از مردم نخواسته‌ایم که به مراکز ثبت نام مراجعه نکند، بلکه گفته شده که به مراکزی که تحت تهدید هستند تا زمانیکه امنیت آنها تامین نشده، مراجعه نکنند."

چند روز قبل شورای علمای شیعه افغانستان با نشر اعلامیه‌ای از مردم خواسته بود تا امنیت همه جانبه تامین نشده، در روند گرفتن شناسنامه و ثبت نام برای رای دادن در انتخابات شرکت نکنند.

این درخواست بعد از حمله خونین انتحاری هفته گذشته به یک مرکز توزیع شناسنامه در غرب کابل مطرح شد، حمله‌ای که قربانیان آن بیشتر مردم اهل تشیع و هزاره بودند.

حق نشر عکس Arg

روز گذشته محمد اشرف با شماری از اعضای شورای علمای افغانستان دیدار و برای رفع نگرانی آنها وعده داده که حوزه ۱۴ امنیتی را در غرب ایجاد خواهد کرد.

قبل از این تامین امنیت غرب کابل به خصوص "دشت برچی" توسط حوزه ۱۳ امنیتی تامین می‌شد که براساس تصمیم جدید به دو حوزه تقسیم خواهد شد.

اعضای شورای علمای افغانستان در این دیدار مشکلات غرب کابل را ناامنی و تهدیدهای " گروهای تروریستی" دانسته‌اند.

افزایش حوزه امنیتی، توجه به معلومات استخباراتی و کشفی، افزایش نیروهای امنیتی، بررسی نقاط آسیب‌پذیر، تامین امنیت مراکز دینی و آموزشی و مراکز ثبت نام و توزیع شناسنامه (تذکره) از خواسته‌های دیگر شورای علمای شیعه افغانستان در دیار با آقای غنی بوده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگو با رئیس کمیسیون فرهنگی شورای علمای شیعه افغانستان درباره ثبت نام در انتخابات

اعضای این شورا با تاکید به وفاق ملی، انتخابات را یک اصل در تفکر و اندیشه امروزی و یگانه راه برای انتقال قدرت دانسته، و بر تامین امنیت روند انتخابات و اجرایی شدن قانون احوال شخصیه اهل تشیع، تاکید ورزیده‌اند.

شورای علمای شیعه، یکی از بزرگترین مراجع مذهبی شیعه‌ها در افغانستان است که چند مجتهد شناخته شده عضویت آن را دارند؛ آیت الله آصف محسنی، یکی از رهبران معروف شیعه‌های افغانستان رئیس این شورا است.

رئیس جمهور غنی نیز بر همکاری علما و مسئولین امنیتی تاکید و گفته که "وحدت ملی و حاکمیت قانون برای ما اصل است."

استقبال کم مردم از روند ثبت نام رای دهندگان که مشروعیت انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری افغانستان به آن وابستگی دارد، باعث نگرانی حکومت افغانستان و نهادهای انتخاباتی این کشور شده است.

با توجه به گذشت حدود دو هفته از آغاز ثبت نام رای دهندگان تاکنون کمتر از یک میلیون نفر ثبت نام کرده و کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده در مدت دوماه انتظار دارد حدود ۱۴ میلیون افراد واجد شرایط ثبت نام کنند.

اکنون حکومت تلاش دارد که مردم را برای ثبت نام تشویق کند. هفته گذشته نیز حکومت از تمام علمای افغانستان خواسته بود که در خطبه‌های نماز جمعه مردم را برای ثبت نام تشویق کنند.

آقای غنی نیز در دیدار دیروز با علمای شیعه، وعده داده که مسئولین امنیتی با علما و سایر اقشار مشوره‌های دوامدار خواهند داشت.

او گفته است که "امنیت شهروندان برای ما از جمله اولویت‌های اساسی است" و بر انسجام و طرزالعمل‌های مشخص امنیتی برای غرب کابل و ایجاد تدابیر خاص هماهنگی تاکید کرده‌است.

مردم غرب کابل همواره شکایت دارند که توسعه شهری در پایتخت به صورت همسان نبوده و توجه لازم به توسعه و ارئه خدمات شهری در کابل نشده است. آقای غنی برای حل این مشکل به شهرداری کابل و اداره زون پایتخت هدایت داده تا در مدت یک هفته، نقشه اساسی غرب کابل را تنظیم کنند.

قبل از این نیز شهرداری کابل اعلام کرده بود که بهسازی غرب کابل را آغاز کرده، طرحی که تاکنون نتوانسته تغییر چندانی در چهره غرب کابل ایجاد کند.