ترکیه در هرات و قندهار کنسولگری باز می‌کند

والی هرات حق نشر عکس Mohammad Asif Rahimi/fb

اوزان ارطغرل، سفیر ترکیه در افغانستان با سفر به ولایت هرات در غرب افغانستان، اعلام کرد که بزودی کنسولگری‌های این کشور در شهرهای هرات در همسایگی ایران و قندهار در جنوب افغانستان گشوده می‌شوند.

آقای ارطغرل در دیدار با محمد آصف رحیمی، والی ولایت هرات گفته است که با ایجاد این کنسولگری خط پروازهای مستقیم بین هرات و استانبول نیز برقرار خواهد شد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به بی‌بی‌سی گفت که همزمان با اجرا شدن این برنامه‌ها، روابط تجاری و فرهنگی بین دو کشور گسترش بیشتر خواهد یافت.

ترکیه در یک سال اخیر تلاش کرده که حضور بیشتر نسبت به گذشته در افغانستان داشته باشد. در چند ماه اخیر چندین مقام ارشد ترکیه از افغانستان دیدار کردند. چندی قبل نیز بنعلی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه از کابل دیدار کرد و وعده داد که افغانستان را در راستای رسیدن به صلح یاری رساند.

حق نشر عکس ce/fb
Image caption بنعلی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در کابل

ترکیه از سال ۲۰۰۱ بعد از سقوط گروه طالبان تاکنون در این کشور حضور نظامی داشته ولی نیروهای این کشور کمتر هدف حمله‌های مستقیم گروه طالبان قرار گرفته است.

صاحب نظران معتقدند که ارتباط خوب ترکیه با گروه طالبان این کشور را در موقعیتی قرار داده که بتواند از نفوذش برگروه طالبان استفاده و آنان را به مشارکت در روند صلح افغانستان تشویق کند.

آقای یلدیریم نیز در سفرش به کابل گفت که ترکیه تجربه‌های در زمینه جنگ و صلح دارد، و برای آوردن صلح در افغانستان تلاش خواهد کرد.

افغانستان مکان خوب برای سرمایه‌گذاری

چندی قبل نیز فتح متین، معین وزارت اقتصاد ترکیه با یک هیات سرمایه‌گذاران بخش خصوصی این کشور از کابل دیدار کرد.

هدف این سفر جستجوی راه‌های بهتر سرمایه گذاری در افغانستان اعلام شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به هیات ترکی گفته بود که در افغانستان فرصت‌های فراوان سرمایه‌گذاری به خصوص در بخش‌های انرژی، تولید وسایل الکترونیک، مخابرات، کابل نوری، فراوری و بسته بندی تولیدات کشاورزی، احداث سردخانه‌ها، تولید سیمان، نساجی و بخش بهداشت موجود است.

آقای غنی در این دیدار گفته بود که شرکتهای ترک می‌توانند با مشارکت همتایان افغان خود در بخش زیربنا، حمل و نقل نیز سرمایه گذاری کنند.