کمیسیون انتخابات افغانستان: مشارکت در انتخابات پارلمانی بالا خواهد بود

کمیسیون انتخابات افغانستان
Image caption عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که باوجود تهدیدهای امنیتی، انتظار می‌رود بخش زیادی از واجدین شرایط در انتخابات پارلمانی پیش‌رو شرکت کنند.

عبدالبدیع صیاد در نخستین گفت‌وگوی ویژه پس از آغاز ثبت نام رای‌دهندگان تاکید کرد که در هر شرایطی این انتخابات برگزار خواهد شد و "در حال حاضر هیچ برنامه‌ای غیر آن روی میز نیست".

آقای صیاد در پاسخ به پرسش ارشاد هنریار، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل که سئوال کرد انتخابات پیش‌رو در مقایسه با انتخابات‌ قبل چه تفاوت‌هایی دارد، گفت: "ویژگی انتخابات پیش‌رو تهیه فهرست رای دهندگان است. از این طریق، پیش از برگزاری انتخابات تعداد رای دهندگان در مراکز رای‌دهی به شکل مجموع برای ما معلوم می‌شود."

او گفت مشکلاتی که در انتخابات گذشته وجود داشت حالا حل شده است: "در انتخابات گذشته مراکز رای‌دهی خیالی وجود داشت؛ مراکزی در خانه شخصی زورمندان وجود داشت که همه حذف شد. مراکزی هم وجود داشت که دور از دست‌رس مردم بود؛ این مراکز یا حذف شد یا به مناطق نزدیک انتقال داده شد."

انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان قرار است به تاریخ ۲۸ میزان/مهر برگزار شود. ثبت نام رای دهندگان از بیش از دو هفته پیش آغاز شده اما کمیسیون بارها از کم‌علاقگی مردم به روند ثبت نام شکایت کرده است.

حق نشر عکس .
Image caption انتخابات پارلمانی افغانستان با سه سال تاخیر قرار است تا شش ماه دیگر برگزار شود

بر اساس برآورد کمیسیون انتخابات تا پایان این روند یعنی تاریخ ۲۲ جوزا/خرداد، هفت میلیون نفر برای رای دهی ثبت نام خواهند کرد.

در حال حاضر و در مرحله اول روند ثبت نام تنها بیش از ۱۴۰۰ مرکز در این کشور فعالند و در مراحل بعدی که شامل ایجاد مراکز در ولسوالی‌ها و روستا ها می‌شود، شمار مراکز به ۷۵۰۰ خواهد رسید.

تهدید امنیتی چالش اصلی در برابر ثبت نام رای دهندگان انتخابات افغانستان است. روز یکشنبه دوم ثور/ اردیبهشت، در حمله ای به ورودی مرکز توزیع شناسنامه دست‌کم ۵۷ نفر کشته و بیش از صد نفر دیگر مجروح شده‌اند.

کمیسیون انتخابات می‌گوید ناامنی‌ها سبب شده ۴۴ مرکز تعطیل شود و هفتاد و سه مرکز دیگر اصلا باز نشوند.

در دوره‌های قبلی انتخابات مردم با استفاده از کارت رای دهی در انتخابات این کشور اشتراک می‌کردند اما برای جلوگیری از سوء استفاده از این کارت‌ها تصمیم گرفته شد در انتخابات پیش رو از شناسنامه‌های ورقی استفاده شود. تمام شناسنامه‌های رای دهندگان باید ثبت شوند.

Image caption عبدالبدیع صیاد در گفت‌و‌گو با ارشاد هنریار (چپ)