دیوان کیفری بین‌المللی 'کشتار خبرنگاران در کابل را بررسی کند'

حمله کابل حق نشر عکس AFP

فدراسیون خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان با نشر اعلامیه‌ای از دیوان کیفری بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل خواستار بررسی جدی حمله‌ انتحاری در کابل به خبرنگاران شدند.

دو انفجار صبح امروز در منطقه "شش درک" کابل رخ داد. در نتیجه این انفجارها دست‌کم ۲۵ نفر کشته و ۴۹ نفر زخمی شدند. ۹ خبرنگار در بین کشته شدگان و هفت خبرنگار در بین زخمی شدگان هستند.

گفته می‌شود انفجار دوم در تجمع خبرنگارانی که مشغول پوشش انفجار اول بودند رخ داده است.

در این رویداد خانم محرم درانی، عبدالله حنان‌زی و سباوون کاکر، خبرنگاران رادیو آزادی، یار محمد توخی، تصویربردار تلویزیون طلوع نیوز، غازی رسولی و نوروز علی خبرنگار و تصویربردار تلویزیون یک، شاه مری فیضی، عکاس آژانس خبری فرانسه، سلیم تلاش و علی سلیمی، خبرنگار و تصویربردار تلویزیون مشعل کشته شدند.

فدراسیون خبرنگاران، حمله تروریستی امروز را "جنایت" خوانده و گفته است این حمله در قلب کابل و در حوزه سبز، نشان دهنده کوتاهی جدی حکومت در تامین امنیت است.

مسئولان شماری از رسانه‌ها در محل انفجار امروز جمع آمده و اعلامیه مشترک‌شان را با خبرنگاران شریک ساختند.

آنها گفتند که برای بررسی این قضیه شکایت نامه رسمی را در دیوان کیفری بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل ثبت خواهند کرد.

واکنش ارگ

ارگ ریاست جمهوری افغانستان هم با انتشار بیانیه‌ای رویدادهای امروز کابل و ننگرهار را "تروریستی" و "جنایت ضد بشری و در مغایرت با ارزش‌های اسلامی و حقوق بشری " خوانده است.

در این بیانیه آمده است:"رئیس‌جمهورغنی حمله بالای افراد ملکی و خبرنگاران را جنایت نابخشودنی دانسته، باتوجه به اهمیت آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه‌ها، به کمیته مشترک رسانه‌ها هدایت داد تا در زمینه چگونگی حمایت و رسیدگی به خبرنگاران آسیب‌دیده اقدام صورت گیرد."

Image caption مسئولان رسانه ها در محل رویداد امروز جمع شده و آن را جنایت علیه بشریت خواندند

روز خونین رسانه‌های افغانستان

مسئولان رسانه‌های افغانستان ده ثور را "روز خونین برای رسانه‌های افغانستان" نامیدند و قرار شد هر سال در این روز از کشته شدگان رسانه‌های افغانستان بزرگداشت شود.

نادر نادری، سفیر آزادی بیان حکومت در گردهمایی یاد شده گفت: "جنایت این گروه جنایتکار نه تنها بخشودنی نیست، بلکه مورد پیگرد قرار می‌گیرد و نهادهای ملی و بین‌المللی متعهد هستند که عاملینش را به پنجه قانون و عدالت بکشانند."

او تاکید کرد که جنایت امروزی، جرات و عملکرد مسلکی بی طرفانه رسانه‌ها را از بین نخواهد برد.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را به دوش گرفته‌است.

حمله امروز مرگبارترین حمله برای خبرنگاران افغانستان بود. قبل از این حمله انتحاری خونین دیگر در سال ۲۰۱۶ به مینی‌بوس حامل کارمندان گروه رسانه‌ای موبی در کابل شده بود، در این حادثه هفت نفر از کارمندان این نهاد کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شدند.

سال ۲۰۱۷ نیز خونین ترین سال برای خبرنگاران خوانده شد. کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان اعلام کرد که در این سال ۲۰ نفر از کارمندان رسانه‌ها کشته و بیش از ۶۰ نفر دیگر زخمی‌شدند.

دفترحمایت از خبرنگاران آزاد افغانستان( نی) نیز گزارش داده که از سال ۱۳۸۰ تااکنون بیش از ۸۰ خبرنگار در افغانستان کشته شده‌اند.


دیوان کیفری بین‌المللی و افغانستان

افغانستان در ۱ می ۲۰۰۳ عضویت دادگاه لاهه را دریافت کرد و این دادگاه صلاحیت رسیدگی به جنایاتی که پیش از آن در افغانستان رخ داده را ندارد.

دادستان دیوان کیفری لاهه در سال ۲۰۰۷ بررسی‌های ابتدایی خود را درباره وضعیت افغانستان آغاز کرد و تاکنون بیش از ۱۱۲ موردی که احتمالا به ارتکاب جنایات سنگینی که در اساسنامه رم آمده ربط دارند، به این نهاد بین‌المللی رسیده است.

این دیوان صلاحیت رسیدگی به ۴ مورد از جنایت‌های سنگین را دارد: نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت، جنایات جنگی و جرم تجاوز ارضی. البته صلاحیت دیوان در مورد جرم تجاوز ارضی در حال حاضر در حالت تعلیق قرار دارد.