یونسکو: تلاش برای مصونیت خبرنگاران افغان را دو برابر می‌کنیم

شمع روشن کردن شماری از خبرنگاران پاکستانی به یاد کشته شدن خبرنگاران افغان در کابل حق نشر عکس AFP
Image caption شمع روشن کردن شماری از خبرنگاران پاکستانی به یاد کشته شدن خبرنگاران افغان در کابل

در پی تلفات سنگین خبرنگاران در افغانستان، سازمان ملل متحد اعلام کرد که تلاش‌ها برای مصونیت خبرنگاران افغان را افزایش خواهد داد.

امروز چهارشنبه ۱۲ ثور/اردیبهشت از روز جهانی مطبوعات در افغانستان تجلیل به عمل آمد. سازمان ملل متحد امسال از سوم می، روز جهانی آزادی مطبوعات با شعار "قدرت در حد مشروعیت، رسانه، عدالت و حاکمیت قانون" تجلیل می‌کند.

سازمان ملل نقش مطبوعات را در توسعه پایدار به ویژه در جریان انتخابات به عنوان یک نهاد ناظر که بر شفافیت، حسابدهی و حاکمیت قانون تمرکز دارد، مهم تلقی می‌کند.

انتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل متحد در آستانه روز جهانی آزادی مطبوعات از حکومت‌ها خواسته است تا آزادی مطبوعات را تقویت و از روزنامه نگاران محافظت کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در یک ماه گذشته ۱۱ خبرنگار در افغانستان کشته شدند

روز جهانی آزادی مطبوعات در افغانستان در حالی تجلیل شد که تنها در یک ماه گذشته یازده خبرنگار در این کشور کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد، یونسکو در محفل امروزی در کابل اعلام کرد که تلاش برای مصونیت خبرنگاران در افغانستان را دو برابر می‌کنند.

یکی از مسئولان این سازمان در کابل گفت: "در خونین‌ترین حمله در ۳۰ اپریل ۹ خبرنگار در کنار امدادرسان و غیرنظامیان کشته شدند. احمد شاه، خبرنگار بی‌بی‌سی ساعاتی بعد در همین روز به قتل رسید. عبدالمنان ارغندی، خبرنگار در قندهار در ۲۵ اپریل کشته شد. "

این مقام سازمان ملل همچنین افزود: "یونیسکو برای مصونیت خبرنگاران با راه اندازی برنامه‌های آگاهی دهی در جهان و ارتقای ظرفیت در مطابقت با برنامه سازمان ملل متحد برای مصونیت خبرنگار کار می‌کند. یونسکو به منظور تضمین حاکمیت و احترام گذاشتن به قانون در افغانستان با حکومت، مقامات محلی، خبرنگاران و مردم کار می‌کند. با توجه به حملات غم انگیز اخیر یونسکو تلاش و تعهد خود در برابر خبرنگاران را دو برابر می‌کند."

دولت افغانستان می‌گوید به حمایت و تامین امنیت خبرنگاران متعهد است اما "نیاز است که نهادهای رسانه‌ای نیز در مورد مصونیت کاری خبرنگاران توجه کنند".

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید: "حکومت برای امنیت خبرنگاران طرزالعمل مصونیت خبرنگاران را تدوین و اکنون در قالب کمیته مشترک فعالیت صورت می‌گیرد. حکومت انتظار دارد که نهادهای رسانه‌ای در راستای تامین حقوق خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در قسمت قرادادها، سابقه کاری، بیمه و تقاعد و دیگر امتیازات در همکاری با وزارت کار در چارچوب قوانین نافذه همکاری کنند."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
انفجار انتحاری در کابل جان 26 نفر را گرفت

افغانستان هنوز هم یکی از خطرناک ترین کشورهای جهان برای خبرنگاران خوانده می‌شود. صدیق الله توحیدی، رئیس اجرایی کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان می‌گوید با گذشت هر سال تهدید در برابر خبرنگارن افغان رو به افزایش بوده است.

او می‌گوید: "هر مقام حکومتی دارای چندین بادیگارد/نگهبان است و کمتر در محضر عام حاضر می‌شود اما خبرنگاران هیچ ضمانت ایمنی ندارند. فرق ما خبرنگاران با سایرین این است که هرگاه حمله انتحاری می‌شود کسی که سالم می‌ماند سعی می‌کند به خانه برود اما خبرنگاران می‌شتابند که گزارش تهیه کنند. بنابراین ما از حکومت توقع داریم که بیشتر کوشش کنند برای امنیت این افراد جان به کف بدون سلاح."

بر اساس آمار کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان، از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۶ سالانه دست‌کم سه خبرنگار در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند اما در سال ۲۰۱۷ این آمار به ۲۲ نفر رسید و در سال روان میلادی تنها در یک ماه یازده خبرنگار در ولایت های کابل، قندهار و خوست جان خود را از دست دادند.