روزنامه‌های کابل؛ وضعیت نابسامان کار در افغانستان

روز گذشته روز جهانی کارگر بود. روزنامه‌های صبح چهارشنبه ۱۲ ثور/اردیبهشت کابل به این بهانه به وضعیت کار و کارگر در این کشور پرداختند.

شماری از روزنامه‌های دیگر امروز هم به کشتار خبرنگاران در انفجار کابل پرداختند.

وضعیت کارگر در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که تجلیل از روز کارگر در کشورهای مختلف در واقع به یک فرصتی تبدیل گردیده که در آن به مشکلات و خواست‌های کارگران رسیدگی صورت گیرد و شرایط کار برای کارگران آسان‌تر شود و حقوق کارگران در محیط کارگری به بهترین وجه از سوی کارفرمایان در نظر گرفته شود.

افغانستان نوشته که اما وضعیت کارگران در افغانستان رو به انکشاف ننهاده و این قشر از اجتماع، از حقوق و مزایای کارگری برخوردار نیستند. "در افغانستان به دلیل ضعف حاکمیت قانون، کارگران در وضعیت خوبی قرار ندارند."

افغانستان افزوده که افزون بر پایمال شدن حقوق کارگران، مساله بسیار مهم در زندگی کارگران در افغانستان این است که قانون و مراجع عدلی و قضایی، امنیت شغلی کارگران را تضمین نمی‌کنند، از اینرو کارفرما هر وقتی که دلش خواست می‌تواند بدون دلیل کارگر خود را اخراج کند.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان برای بهبود وضعیت کارگران، وضع قوانین و مقرره‌های لازم از سوی حکومت، نظارت از تطبیق آنها، تدوین و تطبیق برنامه‌های اشتغال زایی، جلب سرمایه گذاری‌ها و مبارزه با فساد و رعایت اصل شایسته سالاری را پیشنهاد می‌کند.

معضل بیکاری

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که افغانستان در چهل سال اخیر آسیب‌های فراوانی از جنگ دیده و در نتیجه، خیلی از تأسیساتی که در آن کارگران مشغول کار بودند و برخی از نیازمندی‌های زندگی مردم را تولید می‌کردند، تاراج شده اند و یا سوخته‌اند و یا هم اکنون تعطیل هستند و بر ماشین آلات آنها گرد فراموشی نشسته است.

آرمان ملی نوشته که ناامنی‌ها نیز باعث شده مردم گرفتار فقر و تنگدستی شوند و زمینه‌های کار و اشتغال از آنان گرفته شود به همین دلیل صدها هزار شهروند این کشور به کشورهای همسایه و یا اروپا و آسیا پناه برده‌اند.

آرمان ملی افزوده که "اما افزایش بیکاری در میان مردم ما یک نکته بسیار هشدار دهنده است. بیکاری‌های جاری در وطن در افزایش بدامنی تاثیر گذار است. جوانان وقتی از دریافت کار و شغل مناسب ناامید شدند، ناگزیر می‌شوند دست به اعمالی بزنند که در مغایرت با قانون باشد؛ مانند پیوستن به صفوف مخالفان مسلح، افزایش جرایم جنایی و رو آوردن به اعتیاد."

آرمان ملی نوشته که رئیس جمهوری کنونی در تبلیغات انتخاباتی خویش به مردم وعده داده بود که یک میلیون شغل برای مردم ایجاد کند. "حالا که چهار سال از آن وعده‌ها می‌گذرد، دیده می‌شود که این وعده‌ها همانند خواب و خیالات واهی بوده."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که روز گذشته در مراسم روز جهانی کارگر از افزایش بیکاری در این کشور سخن گفته شد در حالی که حکومت فعلی وعده داده بود میلیون‌ها شغل را برای شهروندان این کشور ایجاد ‌کند.

ماندگار نوشته که در افغانستان نرخ بیکاری از نصف نفوس واجد شرایط کار بالا می‌رود اما مقامات وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین و در کل دولت افغانستان هیچ برنامه و پالیسی علمی و عملی برای اشتغال‌زایی ندارند.

ماندگار افزوده که گمان می‌رود که مسالۀ جنگ و ناامنی و همچنین زدوبندهای سیاسیِ درون‌حکومتی و میان‌تیمی در طول هفده سال اخیر، موضوع کار و سیاست کارآفرینی را از دستور کار حذف کرده است.

ماندگار نوشته "نگاه گذرا به اوضاع معیشتی مردم نشان می‌دهد که جامعه افغانستان در وضع رقت‌باری قرار گرفته است. البته این رقت و مشقت فقط شامل حال بیکاران نمی‌شود، چرا که وضعیت آنانی که اصطلاحاً کار می‌کنند نیز چندان بسامان نیست. اندک بودن معاش و امتیازات از یک‌سو و تأخیر در پرداخت آن از سوی دیگر و نبود امنیت شغلی بخش بزرگی از جامعه را متأثر ساخته است."

نویسنده سرمقاله ماندگار این وضعیت را خطر جدی خوانده که دولت باید برای رفع آن بکوشد اگرنه "بیکاری جوانان به سقوط اقتصادی‌ـ اجتماعی‌ـ سیاسی افغانستان منتهی می‌گردد."

لزوم حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران

روزنامه ۸‌صبحمی‌نویسد که رسانه‌ها در دموکراسی افغانستان نقش برجسته دارند. سازمان‌های جهانی مدافع دموکراسی، نهاد‌های حقوق بشری و کشورهایی که برای دموکراسی‌سازی در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باید از حق مردم افغانستان برای دست‌رسی به اطلاعات حمایت کنند. این سازمان‌های جهانی و کشورها باید رسانه‌های افغانستان و کارمندان آن را پشتیبانی کنند.

۸‌‌صبح نوشته که باید تلاش‌های جدی جهانی برای حمایت از رسانه‌های افغانستان صورت بگیرد. نباید اجازه داده شود که رسانه‌های افغانستان به ساد‌گی مورد حمله قرار بگیرد و دشمنان دموکراسی از آن سود ببرند.

۸‌‌صبحافزوده که دولت و پارلمان افغانستان هم باید برای حمایت از مصونیت شغلی و فیزیکی خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای اقدامات لازم را روی دست گیرند.

۸‌‌صبح می‌نویسد که نکته دیگر این است که باید مدیران و مالکان رسانه‌ها هم به مصونیت کارمندان خود اهمیت ویژه قایل شوند و باید اقداماتی روی دست گرفته شود تا ضریب امنیت و مصونیت کارمندان رسانه‌ای افزایش یابد.