جنگجویان طالبان به چهار ولسوالی بدخشان حمله کردند

گروه طالبان طرح صلح اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان را رد کرده است
Image caption گروه طالبان طرح صلح اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان را رد کرده است

مقام‌های امنیتی در ولایت بدخشان در شمال‌شرق افغانستان از حمله تهاجمی طالبان به چهار ولسوالی این ولایت خبر می‌دهند و می‌گویند جنگجویان طالبان مجبور به عقب نشینی شدند.

ادعاهای ضد و نقیضی از نتایج حمله طالبان به ولسوالی کوهستان بدخشان وجود دارد. این ولسوالی در هشتاد کیلومتری شمال‌شرق شهر فیض آباد موقعیت دارد و از لحاظ نظامی، هم برای دولت و هم برای گروه طالبان دارای اهمیت است.

گفته می‌شود که شب گذشته گروه طالبان با حمله به این ولسوالی در چندین استقامت مواضع نیروهای دولتی را تصرف کردند و تا دروازه ورودی فرماندهی پلیس ولسوالی پیشروی کردند.

منابع مربوط به گروه طالبان در بدخشان می‌گویند این ولسوالی بعد از هشت ساعت جنگ شدید سقوط کرده اما عبدالخالق آقسای، فرمانده پلیس بدخشان می‌گوید جنگ ادامه دارد و ولسوالی هنوز هم در تصرف نیروهای دولتی است.

او می‌گوید حمله طالبان حوالی ساعت دوازده شب آغاز شد. اکنون نیروهای تازه نفس به محل رسیدند و جنگجویان طالبان مجبور به عقب نشینی شدند زیرا تلفات سنگینی را متحمل شدند.

به گفته او، در جمع قربانیان این گروه شماری از افراد مهم و سرشناس محلی طالبان شامل اند.

ساکنان محل اما می‌گویند نیروهای دولتی از مرکز این ولسوالی به مناطق مجاور عقب نشینی کرده‌اند اما جنگجویان طالب تا هنوز وارد مرکز این ولسوالی نشده‌اند.

Image caption بدخشان که از ولایت‌های امن افغانستان به حساب می‌آمد در سالاهای اخیر به ولایتی ناآرام تبدیل شده‌است

یکی از ساکنان ولسوالی کوهستان می‌گوید اکنون ساختمان مرکز ولسوالی خالی است.

افزون بر ولسوالی کوهستان، گروه طالبان شب گذشته در ولسوالی‌های تشکان، راغستان و شهدا نیز دست به حملات تهاجمی زده بودند.

مردم می‌گویند در این سه ولسوالی نیز برخی مواضع نیروهای افغان به تصرف طالبان درآمده است.

اما فرمانده پلیس بدخشان تاکید دارد که در این سه ولسوالی نیز نیروهای امنیتی دولت از مواضع خود دفاع کرده و گروه طالبان را مجبور به عقب نشینی کرده‌اند.

ولایت بدخشان از ولایات نسبتا ناامن افغانستان است. ولسوالی وردوج و یمگان در این ولایت حدود سه سال است که در دست طالبان است.