علمای پاکستان در نشست صلح افغانستان در اندونزی شرکت می‌کنند

شورای عالی صلح حق نشر عکس HPC/FB

شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که پاکستان در نشست صلح افغانستان که قرار است تا یک هفته دیگر در کشور اندونزی برگزار شود، هیات ۲۰ نفری از علمای خود را می‌فرستد.

این نشست در جاکارتا، پایتخت اندونزی برگزار خواهد شد و هدف آن صلح با طالبان و تامین امنیت در افغانستان عنوان شده است.

نشست جاکارتا قرار است تا کمتر از یک هفته به تاریخ یازده هم ماه مه برگزار شود. برای فراهم سازی زمینه این نشست اکنون اکرم خپلواک، دبیر شورای صلح افغانستان به اندونیزی سفر کرده است.

قرار است در ماه جولای/ژوئیه امسال علمای سراسر جهان اسلام در شهر جده عربستان کنار هم بیایند تا درباره تامین صلح در افغانستان گفت‌وگو کنند.

حق نشر عکس Arg
Image caption نشست خبری رئیسان جمهوری افغانستان و اندونزی

احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان در مورد نشست اندونزی گفت که "بعد از اجماع ملی درباره روند صلح در داخل"، افغانستان اکنون تلاش برای ایجاد اجماع منطقه‌ای را آغاز کرده که دراین راستا قرار است اندونزی میزان نشست صلح افغانستان باشد.

او گفت که در این نشست علمای افغانستان، پاکستان و اندونزی شرکت خواهند کرد تا در رابطه با صلح افغانستان از نظر دینی بحث و گفت‌و‌گو شود.

زمینه این نشست در سفری که جوکو ویدودو، در زمستان سال گذشته به کابل فراهم شده بود. سفر رئیس جمهوری اندونزی بعد از ۶۰ سال به کابل انجام می‌شد.

اندونزی به عنوان بزرگترین کشور اسلامی در نظر دارد تا در تامین صلح افغانستان نقش ایفا کند و از نفوذش بر پاکستان استفاده و این کشور را تشویق کند تا به صلح افغانستان کمک کند.

نشست صلح در عربستان

آقای طاهری به بی‌بی‌سی گفت که بعد از برگزاری نشست جاکارتا دولت افغانستان در نظر دارد که نشست دیگری را با مشارکت علمای جهان اسلام در شهر جده عربستان برگزار کند.

شورای صلح افغانستان از گروه طالبان هم خواسته است تا علمای خود به جاکارتا بفرستند و در این نشست شرکت کنند. اما طالبان تا هنوز به در خواست صلح حکومت افغانستان پاسخ مثبت نداده و این گروه به ادامه جنگ با حکومت افغانستان و نظامیان خارجی تاکید دارد.

قبل از این دولت افغانستان بدون هیج پیش‌شرط از طالبان خواسته بود تا به روند صلح این کشور بپیوندند، اما گروه طالبان این درخواست دولت افغانستان را رد و چند روز قبل عملیات بهاری خود را به نام "خندق " آغاز کرد.