سازمان ملل: حمله نیروهای دولتی افغانستان ۳۰ کودک را کشته است

حق نشر عکس Reuters
Image caption دست کم 51 کودک در این حمله کشده شده‌اند.

تحقیقات سازمان ملل نشان می‌دهد در جریان حمله هوایی ماه گذشته در ولایت قندوز افغانستان، ۳۰ کودک کشته و ۵۱ نفر مجروح شده‌اند.

دولت افغانستان پیشتر گفته بود در حمله هوایی نیروهای این کشور که در دوم آوریل (۱۳ فروردین)‌ رخ داد، یک تجمع از رهبران برجسته طالبان هدف قرار گرفته‌اند.

اکنون تحقیقات سازمان ملل نشان می‌دهد که در میان کشته شدگان حمله هوایی به مراسمی که در فضای باز نزدیک یک مدرسه مذهبی در حال برگزاری بود، شش بزرگسال هم وجود داشته است.

در گزارش سازمان ملل آمده است گزارش‌های "قابل اعتماد" نشان می‌دهد که تلفات نهایی این حمله ممکن است بیشتر از این تعداد باشد.

بر اساس گزارش سازمان ملل، صدها مرد و پسربچه حاضر در مراسم دشت ارچی، هدف موشک و تیربار سنگین از هلی‌کوپتر قرار گرفتند.

دولت افغانستان ابتدا اعلام کرد ۱۸ شبه‌نظامی ارشد که در حال برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی بوده‌اند در جریان این حمله کشته شده‌اند و طالبان را متهم کرد که به غیرنظامیان شلیک کرده است.

یک پزشک همان زمان به خبرگزاری فرانسه گفته بود که "ترکش‌های بمب" عامل کشته شدن "همه قربانیان" بوده است و آن طور که در گزارش دولت آمده است این افراد با شلیک گلوله کشته نشده‌اند.

طالبان هنگام وقوع این حمله حضور شبه‌نظامیان خود را در محل تکذیب کرد و گفت ۲۰۰ شهروند غیرنظامی در این حمله کشته یا زخمی شده‌اند.

مقامات سازمان ملل در افغانستان گفته اند اگرچه نمی‌تواند حضور یا عدم حضور جنگ‌جویان طالبان را در محل حادثه تایید یا رد کند اما درباره اقدامات دولت برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان ابراز تردید کرده است.

این گزارش می‌افزاید تعداد بالای کودکان کشته شده در این حمله درباره پایبندی دولت افغانستان به قواعد احتیاطی و رعایت تناسب لازم براساس قوانین بین‌المللی نگرانی جدی می‎آفریند.

گروه تحقیق سازمان ملل نوشته است شهروندان حس می‌کنند وسط جنگ میان دولت افغانستان و طالبان گرفتار شده‌اند.

دولت افغانستان و والی قندوز هر دو درباره این حادثه تحقیقات جداگانه‌ای را آغاز کرده‌اند که هنوز نتایج آن منتشر نشده است.

حامد کرزی رییس جمهوری سابق افغانستان این حمله را محکوم کرد و گفت حملاتی این چنین به نام جنگ علیه تروریسم با تمام اصول و قواعد در تضاد است.

از زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا استراتژی تازه‌ای را در افغانستان اعلام کرد، تعداد حملات هوایی نیروهای دولتی افغانستان و ایالات متحده افزایش یافته است.

سازمان ملل می‌گوید با افزایش حملات هوایی، تعداد تلفات شهروندان غیرنظامی هم افزایش پیدا کرده است.

سازمان ملل تایید کرده است که در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۶۳۱ شهروند غیرنظامی در حملات هوایی نیروهای هوادار دولت از جمله نیروهای نظامی بین‌المللی کشته شده‌اند. بیش از نیمی از این تلفات ناشی از حملات انجام شده توسط نیروهای افغانستان بوده‌اند.

بر این اساس میزان تلفات غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی نسبت به سال ۲۰۱۶ هفت درصد افزایش یافته است اگرچه کل تلفات غیرنظامیان ۹ درصد کاهش داشته است.

موضوعات مرتبط