کمیسیون حقوق بشر: سال گذشته پنجاه زندانی در کابل جان باختند

زندان
Image caption در افغانستان حدود ۳۰ هزار نفر زندانی هستند

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌های این کشور نگران کننده است و زندانیان از انواع نقض حقوق بشر شاکی هستند.

همچنین در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده که تنها در یک سال گذشته پنجاه زندانی در زندان پلچرخی کابل، بزرگترین زندان افغانستان، جان باختند.

سیما سمر، رئیس این کمیسیون امروز (سه‌شنبه ۱۸ ثور/ اردیبهشت) با انتشار گزارش تازه این نهاد از وضعیت زندان‌ها در افغانستان گفت در یک سال گذشته در زندان‌هایی که در ساحات تحت نظارت آنهاست، ۵۱۰ شکایت از نقض حقوق بشر ثبت شده است.

به گفته او این شکایت‌ها شامل نقض حقوق بشر به خصوص نبود امکانات لازم زندگی، بی‌سرنوشتی، مستفید نشدن از فرمان‌های عفو مجازات و تخفیف و شکنجه است.

کارکنان این کمیسیون برای تهیه این گزارش با نزدیک به یک هزار نفر از جمله ۱۳۵ زن و ۱۳۶ کودک در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های کابل، پروان، وردک، کاپیسا، پنجشیر، لوگر و غزنی گفت‌وگو کرده‌اند.

حق نشر عکس Sigar
Image caption در یک سال گذشته پنجاه زندانی در زندان پلچرخی جان دادند

از جمله مصاحبه شوندگان ۳۲۹ نفر از نقض حقوق اولیه، ۱۵۴ نفر از بی‌سرنوشتی، ۱۴۵ نفر از مستفید نشدن از فرامین عفو و تخفیف و ۱۴ نفر از شکنجه شاکی بوده‌اند.

مرگ پنجاه زندانی در کابل

بنا به این گزارش، در زندان پلچرخی کابل در سال گذشته یک نفر در درگیری میان زندانیان، سه نفر در خودکشی و ۴۶ نفر در اثر بیماری و نبود امکانات مداوا در زندان، جان ‌شان را از دست دادند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید در یک سال گذشته شش بار اعتراض‌ها و اعتصاب‌های دسته جمعی در زندان‌های افغانستان صورت گرفته است.

حق نشر عکس Sigar
Image caption زندان پلچرخی که برای حداکثر ۷ هزار نفر ساخته شده، بیش از ده هزار زندانی نگهداری می‌شود

این نهاد می‌گوید ازدحام بیش از حد زندانیان، از مهمترین عواملی است که باعث نقض حقوق بشر زندانیان می‌شود.

در گزارش این نهاد به طور نمونه از زندان پلچرخی یاد شده که برای حداکثر ۷ هزار نفر ساخته شده، اما اکنون بیش از ده هزار زندانی دارد.

ریاست زندان‌های افغانستان می‌گوید با برخی از نگرانی‌های کمیسیون حقوق بشر از جمله ازدحام و تراکم زندانیان در زندان‌ها موافق است.

عبادالله کریمی، مسئول مطبوعاتی ریاست زندان‌ها به بی‌بی‌سی گفت وضعیت در زندان‌ها بهبود یافته و برنامه‌ای انکشافی برای زندان‌ها از جمله ایجاد زندان‌های جدید، آموزش کارمندان زندان‌ها و ایجاد مراکز بهداشتی در زندان‌ها روی دست گرفته شده است.

او می‌گوید اکنون در افغانستان حدود ۳۰ هزار نفر زندانی هستند.

مطالب مرتبط