کنترل دو ولسوالی در شمال افغانستان به دست طالبان افتاد

افغانستان
Image caption به گفته منابع محلی مرکز ولسوالی بلچراغ در محاصره نیروهای شورشی قرار دارد

منابع محلی ولایت‌های فاریاب و بغلان در شمال افغانستان تایید کردند که کنترل ولسوالی‌های "تاله و برفک" ولایت بغلان و "بلچراغ" ولایت فاریاب به دست طالبان افتاده است.

ذبیح‌الله شجاع، سخنگوی پلیس ولایت بغلان به بی‌بی‌سی گفت که طالبان حوالی ساعت ۴ روز سه‌شنبه، ۱۸ ثور/اردیبهشت کنترل ولسوالی تاله و برفک را از نیروهای افغان گرفتند.

او گفت که دو طرف در این درگیری تلفات داده‌اند ولی "شمار آنان مشخص نیست". او تایید کرد که به نیروهای امنیتی افغانستان نیز تلفات وارد شده و شماری نیز از محل فرار کرده‌اند که از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

آقای شجاع درباره سقوط این ولسوالی گفت که مرکز این ولسوالی از سه روز تاکنون در محاصره افراد گروه طالبان بود و به گفته او، به دلیل مین‌گذاری مسیرهای منتهی به این ولسوالی توسط افراد طالبان، اعزام نیروهای تازه نفس و کمکی به این ولسوالی "غیرممکن بود".

ویس احمد برمک، وزیر کشور افغانستان نیز با تایید اینکه کنترل این دو ولسوالی به دست طالبان افتاده، گفت که اکنون برنامه ریزی برای پس گیری این دو ولسوالی ادامه دارد.

افراد گروه طالبان روزگذشته حمله گسترده را به ولسوالی "بل‌چراغ" ولایت فاریاب آغاز کردند. صبغت الله سیلاب، معاون شورای ولایتی فاریاب امروز به بی‌بی‌سی گفت جنگجویان گروه طالبان توانستند مرکز ولسوالی بلچراغ را تصرف کنند.

حق نشر عکس baghlan.gov
Image caption منابع پلیس در ولایت بغلان سقوط ولسوالی تاله و برفک را تایید کرده‌اند.

او گفت که به دلیل نرسیدن کمک‌های لازم به نیروهای خیزش مردمی این نیروها ساعت هفت شب گذشته مجبور شدند که مرکز ولسوالی بلچراغ را ترک و به ولسوالی گرزیوان بروند.

روز گذشته این مقام محلی گفته بود که حدود دو هزار نفر از افراد طالبان به روستای "کولیان" ولسوالی بل‌چراغ حمله و این روستا را تصرف کردند.

ولسوالی بل‌چراغ فاریاب با ولسوالی‌ درزآب ولایت سرپل، مقر اصلی افراد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، هم‌مرز است. این ولسوالی همچنین با ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل و نیز با ولسوالی‌های گرزیوان و پشتون‌کوت ولایت فاریاب هم مرز است.

منابع محلی می‌گویند در صورت سقوط بلچراغ به دست شورشیان احتمال ناامن شدن ولایت‌های سرپل، جوزجان و فاریاب وجود دارد.