بلچراغ در شمال افغانستان دوباره به تصرف دولت درآمد

افغانستان
Image caption به گفته مقام‌های دولتی افغانستان کنترل مرکز ولسوالی بلچراغ حدود دو روز پیش به دست طالبان افتاده بود

منابع در ولایت فاریاب درشمال افغانستان اعلام کردند که با اعزام شدن نیروهای ویژه ارتش (کماندو) به ولسوالی بلچراغ این ولایت، طالبان را از مرکز این ولسوالی عقب رانده‌ و کنترل آن رابه دست گرفته‌اند. طالبان دو روز پیش مرکز این ولسوالی را تصرف کرده بودند.

به گفته این منابع، در این درگیری ۲۲ شورشی از جمله دو فرمانده آنها نیز کشته شده‌اند.

کریم یوریش، سخنگوی پلیس ولایت فاریاب به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای ویژه ارتش حوالی ساعت ۵ بعد از ظهر چهارشنبه (۱۹ثور/اردیبهشت (به مرکز این ولسوالی توسط هلی‌کوپترها فرود آمدند.

به گفته او این نیروها همراه با نیروهای خیزش مردمی و نیروهای امنیتی افغانستان حوالی ساعت۸:۳۰ شب توانستند که مرکز ولسوالی بلچراغ را از تصرف افراد گروه طالبان خارج کنند.

نیروهای خیزش مردمی، شبه‌نظامیانی محلی هستند که از سوی دولت افغانستان تمویل و تجهیز می‌شوند.

آقای یورش گفت که اکنون درگیری در محل جریان دارد و افراد گروه طالبان عقب نشینی کرده‌اند.

طالبان در این مورد تا اکنون اظهار نظری نکرده‌اند.

اما معاون شورای ولایتی فاریاب می‌گوید که طالبان با رسیدن نیروهای امنیتی افغان بدون درگیری از مرکز ولسوالی عقب‌نشینی کردند و به افراد گروه طالبان نیز تلفات وارد نشده‌است.

حق نشر عکس faryab.pgo
Image caption والی فاریاب دیروز اعلام کرد که نیروهای ویژه ارتش(کماندو) به مرکز بلچراغ اعزام شده‌اند

سخنگوی پلیس فاریاب اما می‌گوید در نتیجه درگیری و بمباران هوایی ۲۲ جنگجوی شورشی کشته شده و هفت نفر آنها زخمی شده‌اند.

به گفته او یکی از کشته‌شدگان "نعمان" فرمانده گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است که به کمک نیروهای طالبان در آنجا آمده بود و همچنین به گفته پلیس فاریاب "یاسر" یکی از فرماندهان گروه طالبان نیز در میان کشته‌شدگان است.

صبغت الله سیلاب، معاون شورای ولایتی فاریاب نیز تایید کرد که کنترل مرکز ولسوالی بلچراغ به دست نیروهای امنیتی افغانستان افتاده است.

به گفته او مسیرهای منتهی به این ولسوالی نیز بسته شده است و نیروهای امنیتی از طریق هوا به محل فرود آمده‌اند. او افزود که درگیری اکنون در اطراف این ولسوالی ادامه دارد.

فاریاب در شمال افغانستان ولایتی هم‌مرز با ترکمنستان است.

ولسوالی بل‌چراغ در فاریاب با ولسوالی‌ درزآب ولایت سرپل، مقر اصلی افراد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، هم‌مرز است. این ولسوالی همچنین با ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل و نیز با ولسوالی‌های گرزیوان و پشتون‌کوت ولایت فاریاب هم مرز است.

به گفته منابع محلی بلچراغ از مناطق استراتژیک در شمال افغانستان است و ادامه کنترل آن توسط طالبان می‌توانست چند ولایت در شمال افغانستان را با تهدید روبه‌رو کند.

Image caption فاریاب در شمال افغانستان ولایتی هم‌مرز با ترکمنستان است