عکس: زودپزهای تولید افغانستان به کشورهای دیگر 'صادر می‌شود'

زودپز که در افغانستان به آن "دیگ بخار" می‌گویند و به "سلطان آشپزخانه" برای افغانها شهرت دارد، اکنون راهش را به کشورهای منطقه باز کرده‌است. فعالیت کارخانه‌های تولید دیگ بخار این کشور را از واردات آن بی‌نیاز کرده و افغانستان توانسته حدود ۳۰ درصد تولیداتش را به بازارهای کشورهای منطقه صادر کند.

Image caption در بسیاری از آشپزخانه‌های افغان‌ها، قاشق، کاسه، پیاله و شماری دیگر وسایل بیشتر از چین، پاکستان، ایران و هند وارد می‌شود، ولی دیگ بخار/زودپز اغلب تولید وطن است.
Image caption دیگ‌های بخار/زودپز تولید افغانستان از کیفیت خوبی برخوردار است.
Image caption این دیگ‌ها بیشتر توسط نیروی انسانی تولید می‌شود.
Image caption این نوع دیگ‌ها توسط کاگران فنی عمدتا افغان در شش ولایت این کشور تولید می‌شود، اما کارگران از نظر ایمنی وضعیت مناسبی ندارند.
Image caption سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این زمینه و تولید زنجیره‌ای در چند ولایت باعث شده فرصت‌های کاری زیادی هم فراهم شود.
Image caption در یکی از کارخانه‌های تولید، حدود یک میلیون دلار سرمایه‌گزاری شده که حدود ده هزار نفر در آن مشغول کار هستند.
Image caption از این مواد اولیه هم برای تولید دیگ بخار استفاده می‌شود.
Image caption کوره ذوب مواد اولیه دیگ بخار در کابل
Image caption تولید کنندگان دیگ‌بخار می‌گویند با دقتی که در تولید آن در داخل افغانستان انجام داده‌اند، توانسته‌اند بازار زودپز ساخت ایران را هم در افغانستان در اختیار بگیرند.
Image caption بسته‌بندی این دیگ‌ها نیز به صورت دستی و ابتدایی انجام می‌شود.
Image caption تولید کنندگان دیگ بخار می‌گویند که اکنون تولیدات آنها به کشورهای پاکستان، عربستان و برخی کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود.