تغییر همزمان فرماندهان پلیس ۱۴ ولایت افغانستان

وزیر داخله حق نشر عکس MOi
Image caption وزیر داخله می‌گوید در سه تا پنج ماه کار آزمایشی، دستاوردهای فرماندهان جدید بررسی و بعدا وظیفه آنها تمدید خواهد شد

وزارت داخله/کشور افغانستان برای چهارده ولایت این کشور فرماندهان جدید پلیس گماشته است. دو فرمانده پلیس زون‌های شمالی و شرقی افغانستان نیز تغییر کردند.

این فرماندهان امروز شنبه ۲۲ ثور/اردیبهشت از سوی ویس احمد برمک، وزیر داخله در مراسمی ویژه معرفی شدند.

آقای برمک وضعیت عینی کشور و چالش‌های "بی حد" در مقابل کار پلیس را از دلایل اصلی این تغییرات خواند.

وزیر داخله افغانستان همچنین گفت که این فرماندهان بین سه تا پنج ماه به گونه آزمایشی کار خواهند کرد و پس از بررسی دستاوردهای‌شان، مدت کاری‌شان تمدید خواهد شد.

فهرست ۱۴ فرمانده جدید پلیس
نام محل وظیفه
۱ عبدالباقی نورستانی فرمانده پلیس قندوز
۲ امین الله امرخیل فرمانده پلیس هرات
۳ عبدالرحمان اقتاش فرمانده پلیس تخار
۴ اخترمحمد نورزی فرمانده پلیس خوست
۵ نبی جان ملاخیل فرمانده پلیس فاریاب
۶ عبدالقیوم باقی زوی فرمانده پلیس سرپل
۷ محمد ابدالی فرمانده پلیس لوگر
۸ عبدالرئوف ارزگانی فرمانده پلیس لغمان
۹ فرید مشعل فرمانده پلیس غزنی
۱۰ سید عباس سادات فرمانده پلیس نورستان
۱۱ محمد صابر فرمانده پلیس بدخشان
۱۲ غلام سخی غفوری فرمانده پلیس دایکندی
۱۳ احمد فهیم قایم فرمانده پلیس بادغیس
۱۴ حق‌نوزار فرمانده پلیس کنر

همچنین، خلیل الله به عنوان فرمانده زون ۳۰۳ و راز محمد به عنوان فرمانده زون ۸۰۸ تعیین شدند. بر اساس بخش‌بندی وزارت کشور، زون ۳۰۳ شامل ولایت‌های شرقی و مرکزی افغانستان از جمله پکتیا، خوست، غزنی و بامیان می‌شود. ولایات قندوز، تخار، بغلان و بدخشان شامل زون ۸۰۸ می‌شوند.

به گفته وزیر داخله افغانستان، مقرری‌های جدید پس از یک پروسه طولانی سه ماهه و با بررسی جداگانه سوابق هر یک از این افراد صورت گرفته است.

حق نشر عکس MOi/facebook
Image caption وزیر داخله افغانستان می‌گوید باید تا سه ماه آینده "گلیم پلیس خیالی" از این نهاد جمع شود

فساد در پلیس افغانستان

وزیر داخله افغانستان دستاوردهای فرماندهان پلیس در بخش مبارزه با فساد را از اصلی‌ترین موضوعاتی خواند که در دوره آزمایشی کارشان بررسی خواهد شد.

او گفت: "در بخش استحکامات برای ساختن پوسته‌ها/پاسگاه‌های معیاری میلیون‌ها افغانی از وزارت داخله خرج شده اما حیف و میل شده... متخلفان به دادستانی معرفی شدند. در وزارت داخله دیگر بحث رشوه دادن و تطمیع کردن نیز ختم است... هر جایی که بشنویم در فساد دست دارید، ما دیگر با شما نیستیم و از شما حمایت نمی‌کنیم."

او تاکید کرد که فرماندهان جدید باید در مقابل پولی که از وزارت داخله زیر هر نامی که آن را به دست می‌آورند، حساب‌ده باشند.

وزیر داخله از معاملاتی که پیش از این با قراردادی‌های مسئول تامین غذا و نیازمندی‌های پلیس انجام می‌شده، یاد کرد و تاکید کرد که این وضعیت دیگر قابل قبول نیست و باید تغییر کند.

او همچنین افزود که برنامه منظم برای ثبت شدن سربازان حقیقی از سوی این وزارت ترتیب شده و باید "گلیم پلیس خیالی" از این نهاد جمع شود.

به گفته آقای برمک، جامعه جهانی برای پایان این بحث، دو سه ماه به این نهاد وقت داده و اگر این مساله ختم نشود و سربازی به گونه حقیقی در سیستم این وزارت ثبت نشود، حقوقی به پلیس پرداخته نخواهد شد.

بحث فساد در وزارت داخله/کشور افغانستان همیشه داغ بوده است. وزارت داخله از چند ماه به این سو اصلاحاتی را در این نهاد آغاز کرده است. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یک بار در سخنانش از این وزارت به عنوان قلب فساد در نهادهای امنیتی یاد کرد.

مطالب مرتبط