وزیر دفاع افغانستان به تهران رفت

وزرای دفاع ایران و افغانستان حق نشر عکس MOD.af/Tasnim
Image caption وزرای دفاع ایران (راست) و افغانستان

وزیر دفاع افغانستان به دعوت همتای ایرانی خود در رأس یک هیئت بلندپایه نظامی به ایران سفر کرده است.

در خبرنامه وزارت دفاع افغانستان آمده است طارق شاه بهرامی در این سفر با مقام‌های امنیتی ایران پیرامون مبارزه با تروریسم، جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و "همکاری‌های مؤثر به خاطر ثبات در مناطق مرزی" بحث و گفت‌و‌گو خواهد کرد.

این نخستین سفر وزیر دفاع کنونی افغانستان به ایران است. محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل، در مهر ماه سال گذشته دعوتنامه امیر حاتمی، وزیر دفاع کشورش را به او تحویل داده بود.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که شماری از مقام‌های بلندپایه افغانستان از جمله رئیسان امنیت ملی و ستاد ارتش این کشور، ایران را به کمک به طالبان متهم کرده‌اند. مقام‌های ایرانی همواره چنین ادعاهایی را تکذیب کرده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مصاحبه با رئیس اداره امنیت ملی افغانستان

محمد معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان، سه ماه پیش در گفت‌وگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی گفته بود ایران و روسیه به بهانه این که طالبان علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش می‌جنگند، روابطی با این گروه ایجاد کرده و به آنها کمک می‌کنند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات رئیس امنیت ملی افغانستان درباره روابط ایران با گروه طالبان گفته بود که ایران در مسائل داخلی افغانستان دخالتی نمی‌کند و انتشار اظهارات "ضد و نقیضی" از سوی بخش‌های امنیتی افغانستان ناشی از برخی مسائل داخلی این کشور است.

حدود یک و نیم ماه پیش، مقام‌های امنیتی آمریکا، عربستان، امارات و افغانستان درباره نقش ایران در منطقه و امنیت افغانستان در واشگنتن گفت‌وگو کردند.

موضوع مذاکرات این نشست که حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان نیز در آن شرکت کرده بود، "راه‌های مشارکت ایالات متحده، عربستان سعودی و امارات عربی متحده با افغانستان در راستای حمایت از دولت افغانستان و ایجاد شرایط صلح پایدار در آن کشور بود." جزئیات بیشتری از این نشست منتشر نشد.

افغانستان و ایران دارای حدود ۹۳۶ کیلومتر مرز مشترک هستند و مشکل مهاجران افغان در ایران، جنجال بر سر آب و نگرانی‌ها نسبت به گسترش تروریسم و قاچاق مواد مخدر از چالش‌های اساسی در روابط دو کشور به شمار می‌رود.