حمله همزمان افراد گروه طالبان به سه ولسوالی ولایت غزنی

افغانستان حق نشر عکس Ghaznigovernormediaoffice
Image caption چند بار است که نمایندگان و مردم ولایت غزنی از وضعیت امنیتی این ولایت ابراز نگرانی کرده‌اند

مسئولین واعضای شورای ولایتی غزنی در جنوب افغانستان تایید می‌کنند که شب گذشته (سه شنبه ۲۵ ثور/اردیبهشت) افراد گروه طالبان به سه ولسوالی جغتو، اندر و زنخان حمله کردند که در نتیجه دستکم ۲۵ سرباز امنیتی افغان کشته شدند.

لطیفه اکبری، رئیس شورای ولایت غزنی به بی‌بی‌سی گفت که شب گذشته افراد گروه طالبان با حمله به ولسوالی جغتو توانسته‌اند که وارد مرکز ولسوالی برای مدت کوتاهی شوند.

او می‌گوید که در این درگیری ۱۱ نظامی افغان کشته و ۸ نفر دیگر زخمی شده‌اند. در حمله به ولسوالی زنخان نیز ۹ سرباز کشته و ۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند. به گفته خانم اکبری در حمله به ولسوالی اندر نیز ۵ سرباز پلیس کشته شده‌اند.

به گفته رئیس شورای ولایتی غزنی با ادامه ناامنی مردم نگران وضعیت در ولایت غزنی هستند و هر لحظه خطر سقوط این ولایت می‌رود.

محمد عارف نوری، سخنگوی والی غزنی و مقام‌های امنیتی دیگر نیز با تایید حمله افراد گروه طالبان به چند ولسوالی ولایت غزنی، شمار تلفات نیروهای امنیتی افغان را از هشت تا ۱۴ سرباز می‌گویند، و شمار کشته‌های گروه طالبان را نزدیک به ۳۰ شورشی اعلام کردند.

او گفت که حمله نیروهای شورشی به فرماندهی پلیس ولسوالی جغتو ولایت غزنی دیرهنگام دیشب آغاز شد.

آقای نوری می‌گوید ممکن است که شمار تلفات نیروهای افغان بیشتر باشد.

او گفت که در میان کشته شدگان مدیر امنیت ولسوالی جغتو نیز وجود دارد و درگیری در این محل تاکنون پایان نیافته‌است.

گزارش شده بود که طالبان بعد از ورود به مرکز ولسوالی جغتو ساختمان این فرماندهی پلیس این ولسوالی را نیز آتش زدند، اما آقای نوری گفت که طالبان به ساختمان فرمانده پلیس راکت پرتاب کردند که بخشی از این ساختمان آتش گرفته‌است.

او گفت در زنجان نیز ۴ نفر از نیروهای پلیس کشته و ۵ نفر زخمی شدند و حمله نیروهای طالبان دفع شده است.

آقای نوری درباره حمله طالبان به ولسوالی اندر چیزی نگفت، اما افزود که حمله طالبان به ولسوالی گیلان باعث کشته شدن هفت نفر از نیروهای شورشی و بیش از ۵ نفر طالبان زخمی شده‌اند. در این درگیری ۳ سرباز افغان نیز زخم برداشته‌اند.

شماری از باشندگان ولسوالی مقر این ولایت می‌گویند که تهدید طالبان باعث قطع شبکه‌های مخابراتی شده‌است.

در بعضی از ولسوالی‌ها نیز طالبان به مردم اجازه نمی‌دهند تا از یک روستا به روستای دیگر مسافرت کنند.