عذرخواهی غنی بابت کشته شدن غیرنظامی‌ها در دشت ارچی قندوز

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی گفته است که حکومت افغانستان به‌خاطر وقوع این رویداد معذرت می‌خواهد

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به خاطر کشته شدن شماری غیرنظامیان در حمله هوایی دو ماه پیش ارتش، به یک مدرسه دینی در ولایت قندوز عذرخواهی کرده است.

نیروهای امنیتی افغانستان با کمک نیروهای بین‌المللی، در ۱۳ حمل/فروردین به یک "محل تجمع گروه طالبان" در ولایت قندوز حمله کردند و گفتند که در این حمله نزدیک به ۱۸ نفر از "افراد مهم گروه طالبان کشته و ۱۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند."

اما سازمان ملل متحد روز دوشنبه (۱۷ ثور/اردیبهشت) اعلام کرد که در حمله هوایی ارتش افغانستان در دشت ارچی، ۳۶ غیرنظامی از جمله ۳۰ کودک کشته و ۷۱ نفر از جمله ۵۱ کودک زخمی شدند.

آقای غنی گفته است که حکومت افغانستان به‌خاطر وقوع این رویداد معذرت می‌خواهد، زیرا "تفاوت میان فتنه‌گران و حکومت قانونی همین است که حکومت قانونی از اشتباهاتی که در حق ملت صورت گرفته، معذرت می‌خواهد".

دولت افغانستان آن زمان گفت که طالبان به خاطر "طرح یک برنامه خونین"، افراد خویش را از داخل و خارج این کشور در ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز دعوت کرده بودند.

آن زمان گروه طالبان اعلام کرد که همه قربانیان این حادثه غیرنظامیان بودند.

بعد از بالا گرفتن گزارش‌ها در مورد احتمال کشته شدن شمار زیادی از غیر نظامیان، دولت افغانستان هیئتی را به آن ولایت فرستاد. تا در مورد قربانیان تحقیقات لازم انجام دهد.

رئیس جمهوری افغانستان در حالی بابت کشته شدن غیرنظامیان عذرخواهی کرده که وزارت دفاع افغانستان گزارش اخیر سازمان ملل را تکذیب کرده و گفته که مستندسازی شمار تلفات غیرنظامیان در مناطق تحت کنترل شورشیان کار ساده‌ای نیست.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در واکنش به گزارش سازمان ملل گفته که عاملان کشتار غیرنظامیان باید پاسخگو باشند.

سیما سمر رئیس این کمیسیون گفته که حکومت باید عاملان چنین حملات را مورد پیگرد قانونی قرار بدهد.

افغانستان گزارش سازمان ملل درباره تلفات غیرنظامیان در قندوز را تکذیب کرد

هیئت دولتی در قندوز: حمله دشت ارچی دست‌کم ۸ کشته و ۴۳ زخمی دارد

مرگ غیرنظامیان در حمله هوایی به مدرسه علوم دینی در قندوز