کمیسیون انتخابات افغانستان: تنها شناسنامه‌های اصلی برای ثبت نام‌ رای‌دهندگان اعتبار دارد

شناسنامه حق نشر عکس EPA

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در چرخشی اعلام کرده که واجدان شرایط رای‌دهی تنها براساس شناسنامه‌های اصلی می‌توانند ثبت نام کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات یک هفته پیش اعلام کرد که رای دهندگان می‌توانند با استفاده از کپی شناسنامه نیز ثبت نام کنند.

این نهاد نگرانی شماری از شهروندان این کشور از تهدیدات امنیتی از سوی مخالفین مسلح را دلیل این تصمیم خواند.

این شهروندان نگران اند که گروه‌های مخالف دولت با دیدن برچسب ثبت نام انتخابات بر اصل شناسنامه‌های آنان، خطراتی را برایشان فراهم سازند.

اما پس از اعلام این تصمیم انتقادهای زیادی از حکومت آغاز شد که گویا این تصمیم به خواست رئیس جمهوری و برای زمینه سازی تقلب گرفته شده است.

حتی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی هشدار داد که اعمال فشار بر کمیسیون غیرقابل قبول است و شهلا حق، سرپرست دبیرخانه کمیسیون انتخابات در مخالفت با این تصمیم از کارش کناره‌گیری کرد.

اکنون کمیسیون انتخابات این تصمیم را بازنگری کرده و گفته که استیکرهای انتخاباتی تنها روی شناسنامه‌های اصلی نصب خواهد شد.

این کمیسیون گفته برای رفع نگرانی‌های امنیتی مردم با اداره ثبت احوال نفوس افغانستان به توافق رسیده که برای آنهایی‌که نگران هستند نصب استیکر در شناسنامه‌های اصلی‌شان مشکل‌آفرین است، شناسنامه جدید داده خواهد شد.

کمیسیون انتخابات همچنین اعلام کرده که از آغاز روند ثبت نام رای‌دهندگان تابحال حدود دو میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند و روند ثبت نام همچنان تا ۲۲ جوزا/خرداد ادامه خواهد داشت.

انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان با حدود سه سال تاخیر به تاریخ ۲۸ میزان/مهر سال جاری برگزار خواهد شد.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز بهار سال آینده خورشیدی برگزار شود که این کمیسیون مسئولیت برگزاری آن را دارد.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ افغانستان یکی از جنجالی‌ترین انتخابات‌های افغانستان بود که در نهایت با پادرمیانی جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا منجر به تشکیل دولت وحدت ملی در این کشور شد.

بیشتر بخوانید: