درگیری شب گذشته در ولایت فراه افغانستان از سرگرفته شد

افغانستان حق نشر عکس Reuters
Image caption باشندگان ولایت فراه می‌گوید که طالبان در طول روز در سطح شهر دیده نمی‌شوند

منابع محلی و شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که درگیری میان افراد گروه طالبان از حوالی ساعت ۱۱ شب گذشته (۲۶ ثور/اردیبهشت) به وقت محلی در داخل شهر فراه آغاز و تا صبح روز ادامه یافته است.

طالبان روز سه‌شنبه گذشته با تهاجم سنگین وارد شهر فراه شدند. دیروز عبدالبصیر سالنگی، والی فراه به بی‌بی‌سی گفت که طالبان با تلفات سنگین ازشهر بیرون رانده شده‌اند.

آقای سالنگی شمار تلفات طالبان را حدود ۳۰۰ نفر اعلام کرد و وزارت دفاع افغانستان این تلفات را ۱۹۸ نفر گزارش داد. تلفات نیروهای امنیتی افغان نیز ۲۵ نفر اعلام شد.

دیروز ولایت فراه آرام بود ولی دیرهنگام دیشب درگیری مجدد در این شهر آغاز شد و تا ساعت ۳ بامداد امروز به شدت ادامه داشت.

به گفته مردم محل صدای شلیک گلوله در طول شب در تمام نقاط شهر شنیده می‌شد، ولی شدت درگیری در نزدیک ساختمان‌های دولتی و بخصوص زندان ولایت فراه شدت بیشتر داشته است.

حق نشر عکس Salngy
Image caption آقای سالنگی حوالی ساعت ۱ بامداد امروز نیز در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که "دشمن می‌کوشد که با شلیک‌های پراگنده آرامش مردم را برهم بزنند اما این خواست شان محال است و خیال."

تاکنون مشخص نیست که این درگیری به دلیل نفوذ مجدد افراد گروه طالبان به داخل شهر آغاز شده و یا اینکه افراد گروه طالبان که در تهاجم روز سه‌شنبه وارد شهر شده بودند، در شهر پنهان و با فرارسیدن شب درگیری را دوباره آغاز کرده‌اند.

ساکنان ولایت فراه گفته که دست کم در طول شب سه بار صدای پرتاب موشک از هلیکوپترهای نظامی را شنیده که نشان می‌دهد درگیری در حومه شهر فراه ادامه دارد.

فرید بختاور، رئیس شورای ولایتی فراه نیز به بی‌بی‌سی گفته که افراد گروه طالبان شب گذشته به زندان ولایت فراه و فرماندهی پلیس این ولایت حمله کردند. به گفته او این افراد در خانه‌های مردم محل پنهان شده‌اند.

آقای بختاور افزود که قرار است عملیات پاکسازی در شهر آغاز شود. نیروی کافی نظامی در سطح شهر وجود دارد ولی هماهنگی لازم میان این نیروها وجود ندارد.

حوالی صبح امروز صدای شلیک در شهر شنیده نمی‌شود. آقای سالنگی نیز گفته که شهر اکنون آرام و تمام شهر در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان است.

آقای سالنگی حوالی ساعت ۱ بامداد امروز نیز در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که "دشمن می‌کوشد که با شلیک‌های پراگنده آرامش مردم را برهم بزنند اما این خواست شان محال است و خیال."

نیروهای آمریکایی نیز تصاویری را از حمله هوایی به نفرات گروه طالبان همرسانی کرده‌اند.

حمله غافلگیر کننده طالبان به شهر باعث شده که مردم چند روز در خانه‌های خود گیر بمانند.

یکی از دانشجویان که در ولایت فراه درس می‌خواند به بی‌بی‌سی گفت که آب و برق آنان قطع شده‌است. علاوه بر آن ذخایرغذای شان نیز به اتمام رسیده و آنان نگران این وضعیت هستند.

به گفته این شهروندان در طول روز طالبان در سطح شهر دیده نمی‌شود ولی درطول شبانه درگیری در شهر شروع می‌شود.

این باشنده ولایت فراه می‌گوید که به دلیل اینکه در اطراف شهر نیروهای امنیتی با طالبان درگیرند آنان قادر به خروج از شهر نیز نیستند.