اولین سفر آقای غنی بعد از برکناری عطا محمد نور به ولایت بلخ

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی برای سومین بار به ولایت بلخ رفت

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که بعد از انتخابات سال ۲۰۱۴ قدرت را در افغانستان بدست گرفت، امروز (چهارشنبه نهم جوزا/ خرداد) برای سومین بار به ولایت بلخ سفر کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که آقای غنی برای افتتاح ایستگاه فشار قوی برق در خلم و شبکه توزیع برق مارمول ولایت بلخ صبح امروز به شهر مزار شریف رسیده است.

دیدار با افرادی که از خشکسالی در ولایت‌های بلخ، سرپل، فاریاب، جوزجان و سمنگان آسیب دیده و همچنین دیدار با مسئولین نظامی و غیرنظامی بخش دیگر از برنامه آقای غنی عنوان شده‌است.

آقای غنی بعد از ایجاد حکومت وحدت ملی به دلیل اینکه عطا محمد نور، والی پیشین ولایت بلخ حدود دو سال برخلاف میل دولت مرکزی همچنان در سمت سرپرستی ولایت بلخ ماند‌، دو سال بعد از آغاز ریاست جمهوری اش، در سال ۱۳۹۵ برای اولین بار به ولایت بلخ سفر کرد. این سفر زمانی انجام شد که روابط آقای نور با محمد اشرف غنی بعد از مذاکرات برای تقسیم قدرت به‌صورت چشمگیری بهبود یافته‌بود.

رئیس جمهوری افغانستان بهار سال ۱۳۹۶ نیز به ولایت بلخ سفر کرد.

بلخ به عنوان پایگاه اصلی آقای نورتلقی می‌شد. فردی که فرمان برکناری‌اش را توسط آقای غنی نپذیرفت و در مقابل حکومت مرکزی افغانستان حدود سه ماه ایستاد.

حق نشر عکس FB
Image caption آقای غنی در سال ۱۳۹۵ برای اولین بار به ولایت بلخ سفر کرد.

دفتر ریاست جمهوری روز ۲۷ قوس/آذر سال ۱۳۹۶ اعلام کرد که استعفای آقای نور را رئیس جمهوری پذیرفته و محمد داوود به جای او به عنوان والی بلخ تعیین شده‌است. آقای نور استعفایش را منتفی خواند و گفت که استعفایش از ولایت بلخ "مشروط" به اجرای توافقنامه حکومت وحدت ملی بوده است.

با ادامه تنش میان عطا محمد نور و ارگ ریاست جمهوری افغانستان، در نهایت والی سابق بلخ با ارگ ریاست جمهوری افغانستان بر "سر تعیین دو وزیر، تشکیل شورای عالی مشورتی، یک سمت دیپلماتیک و چند مقام حکومتی در بلخ به توافق رسیدند." بعد آقای نور از سمتش کنار رفت.

آقای نور که رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز است، از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۴ والی بلخ بود، او بعد از به قدرت رسیدن حکومت وحدت ملی به عنوان سرپرست ولایت بلخ تعیین شد و تا سال ۲۰۱۷ سرپرست باقی ماند. آقای غنی در سال ۲۰۱۷ او را دوباره به عنوان والی بلخ تعیین کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری آقای غنی و عطا محمد نور بارها بر هم تاخته بودند و خنده‌های آقای غنی و تهدید آقای عطا به قیام در رسانه‌های افغانستان خبر ساز شد.