غنی: طالبان نیز از ساعت ۱۲ شب تاکنون آتش‌بس را مراعات کرده‌اند

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی گفت که او از هر اقدامی که باعث جلوگیری از خونریزی در این کشور شود استقبال می‌کند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اعلام کرد که گروه طالبان نیز از ساعت ۱۲ شب گذشته( پنجشنبه ۲۵ جوزا/خرداد) آتش بس را در سراسر افغانستان رعایت کرده‌اند.

او که صبح امروز بعد از نماز عید فطر در ارگ ریاست جمهوری افغانستان صحبت می‌کرد، این را اولین آتش بس در تاریخ معاصر افغانستان دانست و گفت:"من آن‌ را به مردم افغانستان مبارک می‌گویم."

آقای غنی گفت که او از هر اقدامی که باعث جلوگیری از خونریزی در افغانستان شود استقبال می‌کند.

رئیس جمهوری افغانستان افزود: "ما هر سال در روزهای عید و سایر روزهای ملی از مخالفان دولت خواسته‌ایم که به جنگ پایان دهند تا مردم کم کم در روزهای عید و سایر روزهای ملی در آرامش و خوشی به سر برند."

او با استقبال از آتش‌بس سه روزه که توسط طالبان اعلام شده، گفت که امید وار است این آتش بس ادامه یابد تا خون مردم مسلمان افغان ریخته نشود.

آقای غنی گفت که میلیون‌ها نفر در افغانستان از این آتش بس حمایت کرده‌اند و روز گذشته زنان در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نیز از آن حمایت کردند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که در ماه رمضان "تروریستان خون شماری از هموطنان ما را ریختاندند. ولی من آرزو می‌کنم که به برکت این ایام مبارک، صلح و ثبات پایدار در کشور ما تحکیم گردد."

او فتوای علمای افغانستان را کار نهایت بزرگ دانست، در این فتوی جنگ جاری، انفجار، انتحار، خشونت و افراطیت مطلق ناجایز دانسته شد.

او گفت که شب گذشته با پادشاه عربستان صحبت و او حمایت کامل خود را از صلح و آتش‌بس در افغانستان اعلام کرده‌است.

آقای غنی گفت که از رهبری طالبان نیز می‌خواهد تا به یک صلح واقعی و پایدار که خواست و اراده ملت افغانستان است لبیک گوید و به ارزشهای ملی و اسلامی افغانستان احترام بگذارند و به پذیرش خواست اخیر علمای افغانستان آمادگی نشان دهند.

او از مردم افغانستان تشکر کرد که با وجود خطرهای زیاد، به مراکز ثبت نام از رای‌دهندگان رفتند و تاکنون بیشتر از شش میلیون افغان واجد شرایط برای اشتراک در انتخابات آینده ثبت نام کرده‌اند.

او گفت که مردم افغانستان بدون انتخابات هیچ نسخه دیگری را مفید نمی‌دانند، زیرا همه نسخه‌های دیگر در کشور تجربه شده و ناکام مانده است و افغانستان را به پرتگاه بدبختی سوق داده‌اند؛ "به این وجه مردم عزیز ما نمی‌خواهند که دوباره تجربه تلخ گذشته تکرار شود."

آقای غنی پنجشنبه ۱۷ جوزا در یک پیام ویدئویی به نیروهای امنیتی افغانستان فرمان آتش‌بس را از ۲۷ رمضان تا روز پنجم عید فطر در جنگ علیه طالبان اعلام ‌کرد و گفت که در این مدت زمان حملات تهاجمی‌ علیه "طالبان مسلح افغان" را متوقف کنند.

طالبان نیز بعد از این اعلام دولت افغانستان گفت در سه روز عید آتش بس می‌کنند اما حملات‌شان علیه نیروهای خارجی ادامه خواهد داشت.