وزارت دفاع افغانستان: ملافضل‌الله رهبر طالبان پاکستان کشته شد

افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption عملیات ارتش پاکستان در سال ۲۰۰۹ میلاد باعث فرار ملا فضل الله از منطقه سوات شد

وزارت دفاع افغانستان تایید کرد که در یک عملیات هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) آمریکایی در شرق افغانستان، ملافضل الله، رهبر تحریک طالبان پاکستان کشته شده ‌است.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: "فقط ما تایید می‌کنیم که ملافضل الله کشته شده‌ است". او درباره این عملیات جزئیات بیشتر نداد.

نیروهای هوایی آمریکا در افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته‌ که این نیروها در تاریخ ۱۳ ژوئن عملیات هوایی را در ولایت کنر در شرق افغانستان در نزدیکی مرزهای پاکستان انجام داده‌اند.

در این خبرنامه آمده است که در این عملیات یکی از رهبران ارشد یک گروه "تروریستی" کشته شده ‌است.

دولت افغانستان برای یک هفته با گروه طالبان اعلام آتش بس کرده است، ولی این آتش بس شامل گروه‌هایی همانند القاعده و گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) نمی‌شود. نیروهای آمریکایی نیز گفته‌اند که هدف آنان نیز این گروه‌ها هستند.

حق نشر عکس Getty Images

ملافضل الله در سال ۲۰۱۳ میلادی بعد از اینکه اعلام شد که حکیم‌الله محسود، رهبرسابق طالبان پاکستانی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شد، به رهبری گروه طالبان پاکستان منصوب شده بود.

تحریک طالبان پاکستان مسئول حمله به یک مدرسه دولتی در پیشاور پاکستان بود که حداقل ۱۳۵دانش آموز در این حمله کشته و ۱۱۴ نفر دیگر زخمی شدند.

ملافضل‌الله که داماد صوفی محمد، رهبر تحریک نفاذ شریعت محمدی است، ابتدا از رهبران طالبان نبود اما در نبود پدر خانمش (صوفی محمد) که زندانی بود و پس از آزادی کوتاه مدتی باز به زندان افتاد، رهبری ستیزه جویان محلی را برعهده گرفت.

صوفی محمد در دهه ۹۰ میلادی در دره سوات فعال بود.

صوفی محمد پس از حمله آمریکا به افغانستان لشکری را آماده کرد تا به گفته او، برای نبرد با آمریکا به افغانستان برود. او در نهایت دستگیر شد.

تلاش صوفی محمد برای کمک به دولت و ارتش پاکستان در تفاهمی با آنها و با هدف کمک به حل ستیزه‌جویی در سوات نتیجه نداد و بار دیگر دستگیر شد. اما دامادش، ملا فضل‌الله، به نظرات رادیکال خود در دره سوات ادامه داد و هرچه بیشتر به القاعده و طالبان نزدیک شد.

گفته می‌‎شود که ملا فضل‌الله با طالبان افغانستان به ویژه در منطقه شرق این کشور ارتباط نزدیک داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مهاجمان کلاس به کلاس رفتند و ۱۴۱ نفر از جمله ۱۳۲ کودک را کشتند و بیش از ۱۲۰ نفر را زخمی کردند

ملا فضل‌الله از طریق یک موج اف‌ام در منطقه نظرات خود را پخش می‌کرد و به همین دلیل به "ملا اف ام" و یا "ملا رادیو" شهرت پیدا کرد.

نزدیکی او به رهبران طالبان و القاعده باعث رادیکال شدن بیشتر وی شد. ملا فضل‌الله بسیار تلاش داشت تا احکام شریعت از جمله شلاق زدن را در منطقه اجرا کند.

در نهایت عملیات ارتش پاکستان در سال ۲۰۰۹ میلادی باعث فرار ملا فضل‌الله از منطقه سوات شد.

با ترک منطقه، او به مناطق کنر و نورستان افغانستان رفت و در آنجا فعالیت خود را ادامه داد . ملا فضل‌الله از رهبران پر نفوذ شورای موسوم به نورستان بود.