گفت‌وگوی تلفنی رهبران افغانستان و پاکستان درباره کشته شدن ملافضل‌الله

اشرف غنی و ناصر الملک حق نشر عکس PAkSupremeCourt/Arg
Image caption اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان (راست) و ناصرالملک، سرپرست نخست‌وزیری پاکستان

رئیس‌ جمهوری افغانستان در تماسی تلفنی با نخست‌وزیر پاکستان کشته شدن رهبر تحریک طالبان پاکستان را تایید کرد و از پاکستان خواست تا گام‌های عملی برای تامین صلح در افغانستان بردارد.

اشرف غنی در توییتی شب گذشته اعلام کرد: "من با ناصرالملک، نخست وزیر و قمر جاوید بجوا، رئیس ستاد ارتش پاکستان صحبت کردم و مرگ ملا فضل الله را تایید کردم."

وزارت دفاع افغانستان دیروز از کشته شدن ملافضل الله، رهبر تحریک طالبان پاکستان در یک عملیات هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) آمریکایی در شرق افغانستان خبر داد. نیروهای هوایی آمریکا در افغانستان نیز اعلام کردند که یکی از رهبران ارشد یک گروه "تروریستی" در شرق افغانستان را کشتند.

در توییت رئیس جمهوری افغانستان آمده است که نخست وزیر و رئیس ستاد ارتش پاکستان "همچنین به من اطمینان دادند که مرگ فضل‌الله گام مهمی برای ایجاد اعتماد بین دو کشور است و وعهده دادند که از روند صلح به رهبری افغانان حمایت می‌کنند".

ناصرالملک، نخست وزیر پاکستان درباره مرگ ملا فضل‌الله گفته که "سرانجام، اقدامی علیه دشمن مردم و دولت پاکستان صورت گرفته است".

مقام‌های پاکستانی می‌گویند که ملا فضل‌الله در ۹ سال گذشته در افغانستان بود و از آنجا "حملات تروریستی" علیه پاکستان را "سازمان‌دهی می‌کرد".

حق نشر عکس AFP
Image caption عملیات ارتش پاکستان در سال ۲۰۰۹ میلاد باعث فرار ملا فضل الله از منطقه سوات شد

سرپرست نخست وزیری پاکستان همچنین کشته شدن ملا فضل الله را "پیشرفت قابل توجهی در مبارزه با تروریسم" خوانده است.

او گفت که این خبر به مردم پاکستان آرامش خواهد داد، "زیر پاکستانی‌ها حملات تروریستی تحریک طالبان پاکستان را متحمل شدند".

تحریک طالبان پاکستان مسئول حمله به یک مدرسه دولتی در پیشاور پاکستان بود که حداقل ۱۳۵دانش آموز در این حمله کشته و ۱۱۴ نفر دیگر زخمی شدند.

آقای غنی در این صحبت تلفی از مقام‌های پاکستانی خواسته است تا اقدامات عملی برای آوردن طالبان افغان در پاکستان به میز مذاکره انجام دهند.

دولت افغانستان برای یک هفته با گروه طالبان اعلام آتش بس کرده است، ولی این آتش بس شامل گروه‌هایی همانند القاعده و گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) نمی‌شود. نیروهای آمریکایی نیز گفته‌اند که هدف آنان نیز این گروه‌ها هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مهاجمان کلاس به کلاس رفتند و ۱۴۱ نفر از جمله ۱۳۲ کودک را کشتند و بیش از ۱۲۰ نفر را زخمی کردند

ملا فضل الله که بود؟

ملا فضل‌الله که داماد صوفی محمد، رهبر تحریک نفاذ شریعت محمدی است، ابتدا از رهبران طالبان نبود اما در نبود پدر خانمش (صوفی محمد) که زندانی بود و پس از آزادی کوتاه مدتی باز به زندان افتاد، رهبری ستیزه جویان محلی را برعهده گرفت.

صوفی محمد در دهه ۹۰ میلادی در دره سوات فعال بود.

صوفی محمد پس از حمله آمریکا به افغانستان لشکری را آماده کرد تا به گفته او، برای نبرد با آمریکا به افغانستان برود. او در نهایت دستگیر شد.

تلاش صوفی محمد برای کمک به دولت و ارتش پاکستان در تفاهمی با آنها و با هدف کمک به حل ستیزه‌جویی در سوات نتیجه نداد و بار دیگر دستگیر شد. اما دامادش، ملا فضل‌الله، به نظرات افراطی خود در دره سوات ادامه داد و هرچه بیشتر به القاعده و طالبان نزدیک شد.

گفته می‌‎شود که ملا فضل‌الله با طالبان افغانستان به ویژه در منطقه شرق این کشور ارتباط نزدیک داشت.

ملا فضل‌الله از طریق یک موج اف‌ام در منطقه نظرات خود را پخش می‌کرد و به همین دلیل به "ملا اف ام" و یا "ملا رادیو" شهرت پیدا کرد.

نزدیکی او به رهبران طالبان و القاعده باعث افراطی شدن بیشتر او شد. ملا فضل‌الله بسیار تلاش داشت تا احکام شریعت از جمله شلاق زدن را در منطقه اجرا کند.

در نهایت عملیات ارتش پاکستان در سال ۲۰۰۹ میلادی باعث فرار ملا فضل‌الله از منطقه سوات شد.

با ترک منطقه، او به مناطق کنر و نورستان افغانستان رفت و در آنجا فعالیت خود را ادامه داد. ملا فضل‌الله از رهبران پر نفوذ شورای موسوم به نورستان بود.

ملافضل الله در سال ۲۰۱۳ میلادی بعد از اینکه اعلام شد که حکیم‌الله محسود، رهبرسابق طالبان پاکستانی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شد، به رهبری گروه طالبان پاکستان منصوب شده بود.