انتقاد 'سیگار' از تکمیل نشدن جاده حلقه‌ای افغانستان

جاده
Image caption یکی از طرح‌های بزرگ توسعه‌ای افغانستان ساخت جاده حلقه‌ای این کشور است

اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار در گزارشی تازه از تکمیل نشدن جاده حلقه‌ای افغانستان انتقاد کرده است.

کار ساخت و ساز جاده‌ها به ویژه جاده‌های حلقه‌ای در افغانستان از سال ۲۰۰۱ میلادی در اولویت برنامه‌های حکومت افغانستان و کشور‌های کمک دهنده قرار گرفت.

جاده حلقه‌ای افغانستان بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر است که شانزده ولایت این کشور را به هم وصل خواهد کرد. بخش اعظم آن تکمیل شده و تنها مسیر ولسوالی قیصار در ولایت فاریاب تا منطقه لامان در ولایت بادغیس باقی مانده است.

گزارش تازه سیگار نیز در مورد کار کند این بخش از جاده حلقه‌ای در دوازده سال گذشته است.

سیگار می‌گوید کار پروژه جاده قیصار - لامان از سال ۲۰۰۶ آغاز شده اما مدت زیادی متوقف بوده است.

به اساس یافته‌های سیگار، از مجموع بودجه اعمار این بخش از جاده که ۷۲۱ میلیون دلار است، وزارت فواید عامه حدود ۲۴۹ میلیون دلار را به دست آورده اما تنها ۱۵ درصد کار این جاده انجام شده است.

تمویل کننده این پروژه بانک توسعه‌ آسیایی است که بودجه مورد نیاز آن را نیز از آمریکا و شماری کشورهای دیگر به دست آورده است.

سیگار گفته است که از ماه مارس ۲۰۱۴ تا سپمتبر ۲۰۱۷ هیچ کار ساختمانی برای اعمار سرک قیصار - لامان انجام نشده و این توقف سبب شده تا کارهای ساختمانی که پیش از این مدت نیز انجام شده، تخریب گردد.

سیگار دلیل این کندکاری را ناامنی، کارکرد ضعیف قراردادی‌ها و نبود ظرفیت در وزارت فواید عامه برای مدیریت پروژه‌های بزرگ خوانده است.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی شخصا برای افتتاح جاده قیصار - لامان به بادغیس سفر کرد

دولت افغانستان و کار پروژه قیصار - لامان

حکومت وحدت ملی افغانستان پس از فسخ قرارداد نخست جاده قیصار - لامان، حدود شش ماه پیش کار این جاده را به دو شرکت هندی و چینی واگذار کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شخصا برای افتتاح این پروژه به ولایت بادغیس سفر کرد.

این بخش از جاده حلقه‌ای افغانستان با عبور از ولایت‌های فاریاب در شمال و بادغیس در شمال غرب، ولایت‌های شمالی افغانستان را به ولایت هرات در غرب این کشور وصل می‌کند.

مهدی روحانی، سخنگوی وزارت فواید عامه می‌گوید که آنها تنها برای کارکردهای حکومت وحدت ملی پاسخگو هستند.

به گفته وی، آغاز دوباره کار اعمار جاده قیصار - لامان در این حکومت به دلیل مشکلات حقوقی با شرکت اولی با تاخیر شروع شد.

اما او تاکید دارد که اکنون مشکلات موجود حل شده و کار اعمار این جاده جریان دارد.

به گفته وی، این بخش از جاده حلقه‌ای، در پنج مرحله و در حدود سه و نیم سال تکمیل خواهد شد.

آقای روحانی می‌گوید اکنون کار بخش اول این جاده که حدود ۸۲ کیلومتر است جریان دارد و دو ماه آینده کار آسفالت این بخش شروع خواهد شد.

یکی از طرح‌های بزرگ توسعه‌ای افغانستان ساخت جاده حلقه‌ای این کشور است که از کابل آغاز و با طی ولایت‌های شمالی، غربی و جنوبی، دوباره به کابل ختم می‌شود.

بر اساس آمارهای موجود در افغانستان تمام جاده‌های روستایی این کشور به ۸۶ هزار کیلومتر می‌رسد.

تمام جاده‌های آسفالت شده در این کشور نیز به حود ۸۵۰۰ کیلومتر می‌رسد که از این میان ۳۰۰۰ کیلومتر آن جاده حلقه‌ای است که تاکنون حدود ۱۴ ولایت افغانستان را به هم وصل کرده است.

مطالب مرتبط