اعتراض به کشته شدن یک روحانی شیعه در هرات

افغانستان
Image caption معترضان خواستار بازداشت و مجازات عاملان ترور آقای توکلی شدند

شماری از شهروندان هرات در اعتراض به کشته شدن محمد جعفر توکلی، روحانی شیعه که چند روز قبل در شهر هرات ترور شد، تجمع اعتراضی بر پا کردند.

این معترضان که شمار آنها به بیش از یک هزار نفر می‌رسید در مقابل دفتر والی هرات تجمع کرده و خواستار رسیدگی دولت به وضعیت امنیتی هرات شده‌اند.

معترضان همچنین از دولت خواستند که عامل یا عاملان ترور آقای توکلی را بازداشت و مجازات کند.

محمد جعفر توکلی از روحانیان صاحب نام شیعیان ولایت هرات بود که دو روز پیش (جمعه اول تیر/سرطان) در برابر خانه‌اش هدف حمله مسلحانه قرار گرفت و کشته شد.

این نشست زیر عنوان "تجمع مردم هرات به خاطر احقاق حق و عدالت‌خواهی" برگزار شد.

حق نشر عکس FB
Image caption آقای توکلی از روحانیان صاحب نام شیعیان ولایت هرات بود و به میانه روی شهرت داشت

روزگذشته نیز تجمع مشابه در مقابل دفتر والی هرات برگزار شد. محمد آصف رحیمی، والی هرات به این معترضان اطمینان داد که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در همکاری نزدیک با مردم بخاطر دستگیری عاملان حمله‌های "تروریستی" تلاش جدی خواهند کرد.

آقای رحیمی در این نشست حملات پیچیده "تروریستی" و هدف قراردادن علمای دین را در تمام ولایات کشور "کار دشمنان دانست" و تاکید کرد که ترور آقای توکلی زیر نظر یک تیم متخصص از کارمندان ورزیده بخش‌های اطلاعاتی افغانستان بررسی خواهد شد.

او همچنین از شهروندان هرات خواست که در این زمینه با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

Image caption عزیزالله نجفی که چند سال قبل ترور شد، نیز یکی از روحانیان شناخته شده شیعه در هرات بود

رئیس جمهوری افغانستان نیز چند روز قبل با انتشار خبرنامه‌ای ترور آقای توکلی را "عملی نابخشودنی و جنایت بزرگ" خواند و گفته بود که هدف قراردادن علمای دینی و شخصیت‌های خدمتگزار، در هیچ دین و آئین توجیه پذیر نبوده و خلاف همه‌ ارزش‎های اسلامی و انسانی است.

سال ۱۳۹۳ خورشیدی عزیزالله نجفی عضو پیشین شورای ولایتی هرات نیز توسط افراد ناشناس کشته و مردم در تجمع اعتراضی مشابه، خواستار بازداشت عاملان ترور او شدند.

آقای نجفی نیز که از روحانیون بانفوذ شیعه در ولایت هرات شمرده می‌شد توسط فرد موتورسیکلت سوار به ضرب گلوله کشته شد.