فرمانده پلیس ویژه پکتیکا در پارک فردوسی کابل کشته شد

افغانستان عزیزالله کاروان حق نشر عکس ceo
Image caption عزیزالله کاروان، برای گذراندن تعطیلات به کابل رفته بود

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرد که عزیزالله کاروان، فرمانده نیروهای ویژه پلیس در ولایت پکیتکا در جنوب شرق این کشور شب گذشته در منطقه مکروریان در قلب شهر کابل، پایتخت افغانستان ترور شد.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این حمله حوالی ساعت هشت و نیم شب گذشته در پارک فردوسی مکروریان اتفاق افتاده است.

او افزود که در این حادثه سه نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

مکروریان از محله‌های نسبتا امن در کابل است که در نزدیکی سفارت آمریکا و ساختمان دادگاه عالی قرار دارد.

براساس گزارش‌های نشر شده، عزیزالله کاروان ابتدا در مسیر کابل _پکتیکا تاکسی‌رانی می‌کرد و پس از سقوط حاکمیت طالبان به صفوف نیروهای دولتی پیوست.

آقای کاروان به سرسختی در برابر طالبان شهرت داشت. نیروهای ویژه پلیس که او در پکتیکا فرماندهی شان را بر عهده داشت، عمدا برای مقابله با شورشیان مسلح تشکیل شده است.

واکنش‌ها

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی با ابراز تاثر از کشته شدن او گفته که "دشمنان افغانستان باید بدانند که با اعمال دهشت‌افگنانه و بزدلانه‌ خود نمی‌توانند جلو حرکت ملت و مردم ما را بگیرند و مانع دست یافتن مردم ما به رفاه و ترقی شوند."

او خواستار تحقیق در مورد این حادثه شده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نوشته که آقای کاروان، "تاکسی‌رانی را رها کرد به دژ محکم در برابر تروریستان بدل شد."

حق نشر عکس ceo
Image caption عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان بخاطر کشته شدن آقای کاروان ابراز تاسف کرده است

آقای کاروان در مدت بیشتر از ۱۵ سال کار در ولایت پکتیکا با انتقادهای زیادی نیز روبرو بود. حتی دیدبان حقوق بشر در سال ۲۰۱۵ با نشر گزارشی او را متهم به نقض حقوق بشر کرده بود. موضوعی که او در آن زمان رد کرده و گفته بود که همواره به فرمان مقام‌های ارشد دولت افغانستان کار کرده و دست به کشتار افراد بی‌گناه نزده است.

او بخاطر عملیات نظامی‌اش علیه گروه‌های شورشی به‌خصوص شبکه حقانی در ولایت پکتیکا مشهور بود و همین کار او را در محراق توجه قرار داده بود.

عزیزالله کاروان که دیشب در کابل ترور شد، در طول مدت کارش سه بار هدف حمله انتحاری قرار گرفت و چهار بار هم ماین کنار جاده در راه او منفجر اما از تمامی این حوادث جان سالم بدر برد. در یکی از این حملات، در حدود ۲۴ تن از نزدیکانش کشته شدند و بیشتر از ۳۰ نفر به شمول خود وی زخمی شدند.

کشته شدن آقای کاروان واکنش‌های زیادی را نیز در شبکه‌های اجتماعی در افغانستان در پی‌داشته است.

واکنش ایوب سالنگی معاون پیشین وزارت کشور افغانستان: