خودروی محافظان اشرف غنی یک دختر دست‌فروش را زیر گرفت

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption اشرف غنی دو روز پیش به ولایت شرقی لغمان سفر کرد

کاروان خودروهای محافظان رئیس جمهوری افغانستان یک دختر ۱۱ ساله ماست‌فروش را زیرگرفت و کشت. به گفته یکی از نزدیکان این دختر او در مرکز شهر مهترلام، مرکز ولایت لغمان شغل ماست فروشی داشت که توسط کاروان خودرورهای ریاست جمهوری افغانستان زیر گرفته شد.

او به بی‌بی‌سی گفت سلما ۱۱ ساله همراه با خواهرش برای فروش ماست به مرکز شهر مهترلام رفته بود که در بازگشت در تصادف با خودروهای محافظان رئیس جمهوری افغانستان کشته شد.

به گفته او مشخص نیست که سلما در کنار خیابان (سرک) در حال حرکت بوده یا در میان جاده دویده است. او گفت که بعد از حادثه، پلیس راهنمایی سلما را بدون اطلاع خانواده‌اش، به شفاخانه (بیمارستان) منتقل کرده و در آنجا سلما جان داده.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در چند روز گذشته مشغول دیدار از ولایت‌های ننگرهار و لغمان بوده و دیروز به کابل بازگشت. در جریان سفر به ولایت ننگرهار نیز حمله انتحاری در میان کسانی‌که انتظار دیدار با آقای غنی را داشتند، دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی برجا گذاشت.

۱۷ نفر از این قربانیان این حمله از اقلیت هندو و سیک بودند. ‌

حق نشر عکس Ayendagan
Image caption رسانه‌های اجتماعی عکس‌هایی را همرسانی کرده و مدعی شده که مربوط به این دختر است

سرحدی زواک، سخنگوی والی لغمان نیز به بی‌بی‌سی گفت که این دختر روز دوشنبه ( ۱۱ سرطان/تیر) زمانی که کاروان محافظان ریاست جمهوری افغانستان در حال حرکت بود، در میان خودروهای دوید و باعث این تصادف شد. به گفته او در این حادثه او زخمی و بعد از انتقال به شفاخانه جان داده بود.

او گفت که این حادثه کاملا غیر عمدی بوده و شماری از افراد در رسانه‌های اجتماعی از سر عقده گشایی این حادثه را بزرگ نمایی کرده‌اند که هدف شان کم‌ارزش جلوه دادن سفر رئیس جمهوری افغانستان به ولایت لغمان است.

به گفته آقای زواک کاروان خودروهای ریاست جمهوری افغانستان در زمان عبور از این محل سرعت زیاد نداشتند و این کودک نیز ناگهان در میان خودروها دویده و آنجا گیر افتاده بود که این حادثه رخ‌داد.

زیر گرفتن این کودک توسط محافظان رئیس جمهوری افغانستان واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های اجتماعی در پی‌داشت. سرعت رانندگان مقام‌های ارشد دولتی افغانستان در سطح شهر کابل و سایر شهرها همواره باعث اعتراض مردم بوده است.

کاربران افغانستان در فیسبوک و توییتر عکس‌های زیادی از این دختر و مراسم جنازه‌ای همرسانی کرده‌اند و در توییت زیر مجیب مشعل، خبرنگار نیویورک تایمز در کابل هم این خبر را به انگلیسی توییت کرده است.