ادامه اعتراضات در شمال افغانستان: والی جدید فاریاب معرفی شد

حق نشر عکس Zahir Aniq
Image caption آقای فایق به عنوان والی جدید فاریاب معرفی شده است

اعتراضات‌ در ولایت‌های فاریاب، جوزجان، و تخار در شمال افغانستان به دستگیری نظام الدین قیصاری، نماینده ویژه عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان همچنان ادامه دارد.

حکومت مرکزی افغانستان برای کنترل وضعیت والی جدیدی برای فاریاب معرفی کرد.

بنا به اعلامیه قول اردو/سپاه ۲۰۹ شاهین در شمال این کشور، نقیب الله فایق، رئیس سابق اداره استاندرد افغانستان در مراسمی ویژه رسما به عنوان والی جدید فاریاب گماشته شده‌است.

آقای فایق برای سال‌ها از نزدیکان عبدالرشید دوستم بود، ولی در یک سال گذشته روابط او با آقای دوستم سرد و با رئیس‌جمهوری غنی بیشتر شد.

والی جدید فاریاب در مراسم معرفی خود گفت که با توجه به وضعیت ولایت فاریاب که از یک طرف طالبان تهدید می‌کردند و از یک طرف مشکلات داخلی افزایش یافته به این ولایت آمده‌است.

معترضان امروز خواهان برگشت ژنرال عبدالرشید دوستم که در ترکیه به سر می‌برد، و آزادی نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه او هستند. آقای قیصاری دو روز پیش از سوی نیروهای ارتش به اتهام "دشنام و تهدید مقام‌های محلی به کشتن" بازداشت شد.

درباره قیصاری و اعتراضات شمال بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Zahir Aniq
Image caption آقای فایق(وسط) در گذشته با آقای دوستم نزدیک بود ولی در یک سال گذشته روابط آنان تیره شده است

ژنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، سال گذشته "برای مداوا" به ترکیه رفت و تا هنوز در تبعید خودخواسته در آنکارا بسر می‌برد.

آقای دوستم حدود یک و نیم سال پیش متهم به آزار جنسی احمد ایشچی از چهره‌های سرشناس محلی در جوزجان شد و بر سر این مساله دامنه اختلافاتش با رئیس جمهوری بیشتر شد. حالا طرفداران آقای دوستم می‌گویند "ریاست جمهوری از بازگشت او به وطن ممانعت می‌کند".

امروز در شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب شماری از معترضان جمع شده‌ بودند. معترضان در ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب نیز در مرکز این ولایت تجمع اعتراضی بر پا کردند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، مسیر فاریاب- بلخ نیز بر روی تردد خودروها توسط معترضان بسته و گمرک "آقینه" در مرز ترکمنستان نیز امروز توسط معترضان بسته شده‌است.

روز گذشته قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان اعلام کرد که با تظاهرکندگان به توافق رسیده تا با توجه به وضعیت امنیتی موجود در ولایت فاریاب از تجمع اعتراضی خودداری کنند ولی امروز نمایندگان حزب جنبش ملی اسلامی به رهبری آقای دوستم گفته که در این نشست نمایندگان آنان حضور نداشته و آنرا قبول ندارند.

نظام الدین قیصاری کیست؟

مردی پنجاه ساله که در روستای توپخانه ولسوالی قیصار به دنیا آمده است. سالها باغدار و تجارت پیشه بوده و از سال ۱۳۹۰ خورشیدی زمانی که پلیس محلی تشکیل شد، وارد این تشکیلات شد و کارش را با معاونت پلیس محلی شروع کرد.

او فرماندهی خیزش مردمی را با سیصد نیرو آغاز کرد و بعدتر به حیث فرمانده پلیس ولسوالی قیصار تعیین شد. حدود چهار سالی می‌شود که نماینده ویژه عبدالرشید دوستم، معاون رئیس جمهوری افغانستان در ولایت فاریاب است و اکنون فرماندهی خیزش مردمی در فاریاب را نیز برعهده دارد.

معترضان درولایت تخار نیز اعلام کردند که از تظاهرات مردم فاریاب حمایت کرده و خواستار رهایی آقای قیصاری شدند و آنان آقای غنی را متهم کردند که به سمت حکومت "تک قومی" در حرکت است.

رئیس‌جمهوری غنی همواره این ادعاها را رد کرده و گفته است "برای تمام افغانستان می‌اندیشد".

تظاهرات مشابهی نیز در ولایت‌های بلخ، جوزجان و سرپل که از روزهای گذشته آغاز شده بود امروز نیز ادامه یافت.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته "بار دیگر تاکید می‌کنم که برخی افراد در صددند تا با بازی با کارت قومی تنور خود را برای انتخابات آینده گرم کنند. اما اقدامات حکومت مبتنی برقانون بوده، ربطی به مسایل قومی و سیاسی ندارد."

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه گذشته در قول اردو/سپاه۲۰۱ سیلاب ارتش در ولایت لغمان گفت که بعد از این با افراد مسلح غیر مسئول برخورد جدی خواهد کرد.

او گفت به دلیلی تصمیم به این کار گرفته که یک سرباز ارتش از او خواسته تا حکومت در برابر افراد مسلح غیر مسئول ایستادگی کند.