وزیر خارجه آمریکا در کابل: طالبان از راه نظامی موفق نخواهند شد

وزیر امور خارجه آمریکا حق نشر عکس ARG
Image caption محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان (راست) و مایک پومپئو در یک کنفرانس خبری در کابل

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک سفر از قبل اعلام نشده، عصر امروز(دوشنبه ۱۸ تیر/سرطان) وارد کابل شد.

این اولین سفر آقای پومپئو به کابل بعد از منصوب شدنش به عنوان وزیر امور خارجه آمریکاست.

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن ابراز خوشنودی از روند صلح دولت افغانستان گفت بسیاری از اعضای طالبان این نکته را درک کرده‌ اند که از راه نظامی نمی‌توانند موفقیتی حاصل کنند.

او افزود آمریکا به ادامه کمک هایش با افغانستان در عرصه‌های مختلف به خصوص پروسه صلح و تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور متعهد است.

سفر آقای پومپئو درست در زمانی صورت گرفته که نیروهای بین‌المللی به فرماندهی ناتو در روزهای گذشته اعلام کردند که مرکز اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در شرق این کشور نابود کرده‌اند.

در جریان عملیاتی که با هدف درهم کوبیدن مرکز داعش در منطقه 'گورگوری' در ولسوالی ده‌بالای ولایت ننگرهار انجام شد ۱۶۷ جنگجوی این گروه کشته شدند.

در یک ماه گذشته امیدهایی برای برقراری صلح در این کشور جوانه زد.

دولت افغانستان از ۲۷ ماه رمضان به مدت ۱۸ روز، آتش‌بس یک جانبه اعلام کرد اما طالبان فقط در سه روز عید فطر آتش‌بس را رعایت کردند.

هرچند طالبان قبل و بعد از عید دست از حملات شان برنداشتند اما دست کشیدن این گروه از جنگ برای سه روز، باعث شد تا دولت افغانستان اعلام کند که "اکنون می‌داند با چه کسانی جنگ و با چه کسانی مصالحه کند."

اگرچه گروه طالبان درخواست دولت برای ادامه آتش‌بس را نپذیرفت اما بارها از آمادگی برای گفتگوی صلح با آمریکا سخن گفت.

طالبان دولت افغانستان را دست‌نشانده آمریکا می‌خواند و گفته که برای انجام هر نوع مذاکره صلحی خود را با دولت آمریکا طرف می‌داند.