اشرف غنی: مخالف انحصار قدرت هستم

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption اشرف غنی گفت از آغاز کارش این هدف را داشته که انحصاری شدن قدرت را از میان بردارد

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان گفته که به قدرت در این کشور نباید به چشم انحصاری دیده شود.

او که در بیست و یکمین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام (JCMB) در کابل سخن می‌گفت، بیان داشت که حد اقل برای مدتی باید تقاضای انحصار قدرت کم شود.

آقای غنی افزود که از آغاز کارش این هدف را داشته که "روند انحصاری قدرت را از میان بردارد، و خوش بختانه به این هدف خود با تشکیل حکومت وحدت ملی رسیده و از آن نگهبانی خواهد کرد."

این سخنان آقای غنی در حالی بیان شده که تظاهرات اعتراضی علیه او در ولایت‌های شمالی افغانستان ادامه دارد و معترضان او را به "انحصار قدرت" متهم می‌کنند.

بعد از بازداشت نظام‌الدین قیصاری یک فرمانده محلی ضد طالبان در شمال، معترضان در ولایت‌های فاریاب، سمنگان، جوزجان و سرپل در شمال و ولایت تخار در شمال‌شرق افغانستان شماری از اداره‌های دولتی را بسته‌اند.

ولی آقای غنی معتقد است تغییراتی که در دوران ریاست جمهوری سه و نیم ساله‌اش ایجاد شده، ظهور "شبکه‌ رهبران نسل جدید" در افغانستان است که در عرصه جهانی درخشش داشته‌اند.

حق نشر عکس Arg
Image caption بیست و یکمین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام (JCMB) امروز در کابل برگزار شد

رئیس جمهوری افغانستان گفت که براساس طرح او تحول و بهبود در بخش‌های امنیتی، مالی، دستگاه عدلی و قضایی هر روز در حال نمایان شدن است.

او گفت برای رسیدن به چنین تحولی حوصله به خرج داده، مشورت کرده و با مقاومت‌هایی روبه‌رو شده است.

آقای غنی می‌گوید هدفش این بوده که مسئولیت‌ها از سطح افراد به نهادها انتقال داده شوند. به طور مثال شوراهای عالی در ارگ ایجاد شده که برخی مسئولیت‌های رئیس جمهوری به آنها منتقل خواهد شد.

دولت به تعهدات خود عمل کند

سازمان ملل اعلام کرده که حکومت افغانستان باید تا نوامبر سال جاری میلادی که قرار است نشستی درباره اوضاع افغانستان در ژنو برگزار ‌شود، در زمینه برگزاری انتخابات و مبازره با فساد دستاوردهای لازم را داشته باشد.

تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان در نشست امروز گفت که حکومت افغانستان علاوه بر موفقیت در زمینه برگزاری انتخابات و مبازره با فساد اداری باید شرایطی را که صندوق بین‌المللی پول گذاشته برآورده و انگشت نگاری سربازان پلیس را نیز به اتمام برساند.

حق نشر عکس Arg
Image caption تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته که کابل باید به تعهداتش عمل کند

مهار تورم اقتصادی، جمع‌آوری درست درآمد دولت، حفظ ذخایر ارزی و کنترل حجم پول درگردش در بازار از جمله خواست‌های صندوق بین المللی پول است.

فساد در وزارت داخله/کشور افغانستان نیز باعث شده که آقای غنی آنرا قلب فساد در نهادهای امنیتی بخواند. وجود پلیس خیالی نیز نگرانی‌های زیادی در پی‌داشته و نهادهای کمک کننده به دولت افغانستان همواره فشار آورده اند تا تمامی سربازان پلیس انگشت نگاری شوند.

آقای غنی درباره مبارزه با فساد در افغانستان گفته که از ۱۹ شاخص سند استراتیژیک مبارزه با فساد افغانستان ۱۴ شاخص آن عملی شده و شاخص‌های باقی مانده نیز عملی خواهد شد.

رئیس‎جمهوری افغانستان به مشارکت در انتخابات تاکید کرد و گفت که برای همه افغان‌ها به شمول طالبان، انتخابات ریاست‌جمهوری آینده یک فرصت مناسب است و "به‌جای اینکه پس از انتخابات صلح کنیم، خوب است هم اکنون صلح نماییم."