محافظان ژنرال دوستم وارد کابل شدند

نگهبانان دوستم
Image caption نگهبانان ژنرال دوستم عصر جمعه وارد کابل شدند

نزدیکان ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان می‌گویند قرار است پس‌فردا یکشنبه، آقای دوستم از ترکیه به افغانستان برگردد.

کاروانی از نگهبانان آقای دوستم که پیش‌ از این در شهر شمالی شبرغان مستقر بودند، به کابل رسیده است.

عنایت‌الله بابر فرهمند رئیس دفتر آقای دوستم گفت مذاکراتی که درباره نحوه بازگشت آقای دوستم برای مدت دو هفته در آنکارا جریان داشت حالا ثمر داده است.

شرایط ژنرال دوستم برای بازگشتن، برخورداری از صلاحیت‌های کاری‌اش و همچنین رهایی و بازگردانده شدن نظام‌الدین قیصاری در سمت پیشین‌اش به فاریاب بود.

ژنرال دوستم سال گذشته "برای مداوا" به ترکیه رفت و به دلیل "مخالفت با حضورش در دولت" نتوانست به کشورش برگردد.

یک بار به هواپیمای او که قصد فرود به مزارشریف در شمال افغانستان را داشت، اجازه فرود داده نشد و معاون ریاست جمهوری به ترکیه برگشت و همانجا ماند.

حق نشر عکس Empics
Image caption اعتراض به دستگیری نظام‌الدین قیصاری زنان را هم به خیابان‌ها کشاند

ژنرال دوستم متهم به آزار جنسی احمد ایشچی از چهره‌های سرشناس شمال افغانستان است و دادستانی کل افغانستان خواهان محاکمه عاملان آزار جنسی شده اما دفتر آقای دوستم اتهام‌های وارد شده از سوی آقای ایشچی را نپذیرفته و طرفدارانش نیز گفته اند این پرونده سیاسی است و با هدف تضعیف آقای دوستم تشکیل شده است.

ژنرال دوستم و نظام‌الدین قیصاری

ژنرال دوستم در ولایت فاریاب در شمال افغانستان نظام‌الدین قیصاری از فرماندهان بانفوذ محلی را نماینده خود تعیین کرده بود. سمت رسمی آقای قیصاری فرماندهی پلیس در ولسوالی قیصار بود اما او به فرمانده نیروهای "خیزش مردمی" ضد طالبان در سراسر ولایت فاریاب بدل شده بود.

در دو سال گذشته که چندین بار بیم سقوط فاریاب به دست طالبان به میان آمد، آقای قیصاری در همکاری با نیروهای دولتی و حتی گاهی بدون برخورداری از کمک آنان توانست بخش‌هایی از آن ولایت را از وجود طالبان پاکسازی کند.

این فرمانده که می‌گفت ۷ هزار مرد مسلح در اختیار دارد، از نحوه عملکرد نیروهای دولتی بر ضد طالبان رضایت نداشت و پیوسته مسئولان محلی و حتی دولت مرکزی را متهم به نادیده گرفتن تهدیدات طالبان می‌کرد.

این فرمانده سرانجام عصر روز ۱۱ سرطان/ تیر همراه با ۲۷ تن از نگهبانانش در محوطه واحد نظامی ارتش (لوای قول اردو) در میمنه مرکز فاریاب دستگیر و به کابل منتقل شد.

Image caption معترضانی که مرز تجاری آقینه را بسته‌اند شب‌ها نیز دست از اعتراض بر نداشتند

اعتراضات در یازده ولایت

فردای روزی که آقای قیصاری دستگیر شد طرفداران او در فاریاب دست به تظاهرات زدند و در روز دوم تظاهرات ساختمان ولایت را به آتش کشیدند. دولت مرکزی برای فایق آمدن به اوضاع، نقیب الله فایق از نزدیکان ژنرال دوستم را به عنوان والی جدید فاریاب به آنجا فرستاد اما اعتراضات خاموش نشد.

انتشار تصاویر ویدیویی که جریان بازداشت افراد آقای قیصاری و بدرفتاری با آنان را نشان می‌داد، آتش خشم معترضان را شعله‌ورتر کرد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز خواهان پی‌گیری این بدرفتاری‌ها شد و دامنه اعتراض‌ها به زودی ولایت‌های جوزجان و سرپل را هم فراگرفت و رفته رفته به یازده ولایت رسید.

ولایت‌های فاریاب، سرپل، جوزجان، بلخ، سمنگان، بغلان، بدخشان، تخار، بادغیس، کابل و هرات شاهد اعتراضاتی بود که طرفداران ژنرال دوستم برپا کردند و در برخی ولایت‌ها در سراسر این مدت تظاهرات همه روزه جریان داشته است.

Image caption بسته شدن ساختمان ولایت سمنگان به دست معترضان

خواست‌های اصلی معترضان

رها شدن فرمانده نظام‌الدین قیصاری و بازگشتن ژنرال دوستم از ترکیه به افغانستان دو خواست اصلی معترضان در تمامی این شهرها بود.

معترضان خشمگین شعارهایی علیه محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هم سردادند و در ولایت بلخ و جوزجان عکس او را از ورودی شهر پایین کشیدند و در مواردی هم عکس‌های رئیس جمهور را به آتش افگندند.

Image caption اعتراض‌ها در تخار

بستن مرزهای تجاری

معترضان با بستن مرزهای تجاری حیرتان در مرز ازبکستان، آقینه در مرز ترکمنستان و شیرخان در مرز تاجیکستان باعث وارد آمدن خسارات هنگفت مالی برای بازرگانان شد.

رئیس اتاق تجارت بلخ گفته است که تنها بسته ماندن حیرتان و آقینه روزانه یک میلیون دلار به بازرگانان زیان مالی می‌رساند. معترضان گفته اند تا زمانی که به خواست‌های شان پاسخ مثبت داده نشده به اعتراضات خود ادامه خواهند داد. مسئولان در کابل گفته اند که مسدود ماندن گمرک‌ها باعث رونما شدن افزایش در بهای مواد خوراکی و نفت نیز شده است.

بندر حیرتان در سه روز گذشته و بندر آقینه در شانزده گذشته مسدود بوده است اما گزارش شده که بندر شیرخان امروز (جمعه) بسته شده است.

Image caption احمد ایشچی ادعا کرده که آقای دوستم و نگهبانانش به او آزار جنسی رسانده‌اند

بستن دفاتر دولتی

معترضان در پنج ولایت دفاتر کمیسیون انتخابات را بسته اند و در سمنگان حتی دفتر والی را که مهمتر‌ین مرجع قدرت دولتی است بستند.

در ولایت‌های بغلان، تخار، سمنگان، جوزجان، سرپل و فاریاب دفاتر انتخابات به دست معترضان مسدود شده است و این در حالی است که قرار است در کمتر سه ماه انتخابات پارلمانی در افغانستان برگزار شود.