حکومت افغانستان رسما از بازگشت ژنرال دوستم به کابل خبر داد

دوستم حق نشر عکس AFP
Image caption ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که آقای دوستم (اول از چپ) روز یکشنبه ۳۱ سرطان/ تیر به کابل برمی‌گردد

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان پس از بیش از یک سال، فردا (یکشنبه ۳۱ سرطان/تیر) از ترکیه به کابل برمی‌گردد.

هارون چخانسوری، در یک نشست خبری امروز (شنبه ۳۰ سرطان/تیر) در کابل گفت روند درمان آقای دوستم در ترکیه به پایان رسیده و او فردا به کابل خواهد آمد.

او افزود که آقای دوستم با تمام اختیارات قانونی‌اش به کارش به عنوان معاون اول رئیس جمهوری ادامه خواهد داد.

اما او گفت پرونده اتهاماتی که بر او وارد است، از سوی نهادهای عدلی و قضایی بررسی خواهد شد.

اعتراضات هواداران

خبر برگشت آقای دوستم به افغانستان در حالی اعلام می‌شود که اعتراضات هواداران او در ولایت‌های مختلف وارد نوزدهمین روز شده است. این اعتراضات پس از بازداشت نظام الدین قیصاری، نماینده ویژه آقای دوستم در فاریاب از سوی نیروهای امنیتی آغاز شد. آزادی آقای قیصاری و بازگشت آقای دوستم از مهمترین خواست‌های این معترضان بود.

اعتراضات در روزهای گذشته در یازده ولایت گسترش یافت و معترضان دروازه شماری از دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات و شماری از مسیرهای تجارتی را در ولایات بستند.

محمد سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری که قرار است به استقبال آقای دوستم به میدان هوایی(فرودگاه) برود، پس از گذشت چند روز از این اعتراضات به انقره سفر کرد و با آقای دوستم مذاکره کرد.

پس از بازگشت آقای دانش به کابل، شماری از منابع به بی‌بی‌سی از بازگشت آقای دوستم به کابل خبر داده بودند.

Image caption ارگ گفته پرونده اتهامات احمد ایشچی علیه آقای دوستم بررسی خواهد شد

سفر دوستم به ترکیه

احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی آقای دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی، تقریبا یک و نیم سال پیش مدعی شد که آقای دوستم و محافظانش او را در شبرغان مرکز جوزجان در شمال افغانستان ربودند و با او بدرفتاری جنسی کردند.

در پی آن، دادستانی کل افغانستان پرونده‌ای در مورد این قضیه تشکیل داد.

سخنگویان آقای دوستم این اتهام‌ها را رد کرده و گفتند که علیه معاون اول رئیس جمهوری افغانستان توطئه سیاسی چیده شده است.

آقای دوستم که رهبری حزب جنبش ملی را نیز بر عهده دارد، از ماه ثور/اردیبهشت سال گذشته در ترکیه به سر می‌برد. منابع نزدیک به او گفته‌ بودند که معاون اول رئیس جمهوری برای درمان بیماری خود به این کشور سفر کرده، اما برخی منابع دیگر گفتند که او به نحوی "تبعید" شده است.

دولت افغانستان نیز بارها گفت آقای دوستم به سفری برای معالجه رفته و در صورت بهبود می‌تواند بدون هیچ ممانعتی به کشورش برگردد اما خود او گفته بود که کسانی هستند که مانع برگشت او به کشورش می‌شوند.

گزارش‌هایی نیز منتشر شد که دولت به هواپیمای حامل آقای دوستم اجازه نشست در خاک افغانستان را نداده است.

حق نشر عکس EMPICS
Image caption خبر بازگشت آقای دوستم در حالی منتشر می‌شود که اعتراضان هواداران او وارد نوزدهمین روز شده است

سرنوشت آقای قیصاری

همزمان با نشر خبرهایی مبنی بر احتمال بازگشت آقای دوستم، خبرهایی از رهایی آقای قیصاری هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، اما سخنگوی ریاست جمهوری این خبر را رد کرد.

آقای چخانسوری تاکید کرد که هنوز تحقیقات از آقای قیصاری ادامه دارد و پرونده او در نهادهای عدلی و قضایی دنبال خواهد شد.

پیش از این گفته شده بود که شرایط ژنرال دوستم برای بازگشت، برخورداری از صلاحیت‌های کاری‌اش و همچنین رهایی و بازگردانده شدن نظام‌الدین قیصاری در سمت پیشینش در فاریاب است.

روز یازدهم سرطان/تیر نظام الدین قیصاری، نماینده ویژه ژنرال دوستم در فاریاب و فرمانده پلیس ولسوالی قیصار که رهبری گروه نیروهای خیزش مردمی را در این ولایت برعهده داشت، از سوی نیروهای ویژه دولتی بازداشت شد. دولت اعلام کرد که آقای قیصاری را به اتهام "دشنام و تهدید مقام‌های محلی به مرگ" و انجام اعمال فراقانونی بازداشت کرده است.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط