پایان اعتراضات در شمال افغانستان؛ راه‌های تجارتی و دفاتر انتخابات باز شد

شمال
Image caption وضعیت عادی امروز در شهر میمنه، شهری که اعتراضات از آن شروع شد

پس از برگشت عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان از ترکیه به افغانستان، اعتراضات هواداران او در این کشور پایان یافت.

حامد مهری، خبرنگار بی‌بی‌سی در ولایات شمالی می‌گوید تا دیروز بسیاری از جاده‌های میمنه مرکز ولایت فاریاب در شمال شاهد راهپیمایی صدها معترض بود اما امروز اعتراضات پایان یافته و وضعیت عادی شده است.

ادارات دولتی و همچنان دفتر کمیسیون انتخابات در این شهر که از اوایل این تظاهرات مسدود بود، حالا فعالیت‌شان را از سر گرفته‌اند. جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب گفت که دفاتر خصوصی که تعطیل بودند، نیز فعال شده‌اند.

در پی این تظاهرات، دفاتر کمیسیون انتخابات در شش ولایت شمالی به شمول ولایت تخار در شمال‌شرق افغانستان مسدود شده بود که دوباره فعال شده است.

بنادر آقینه در فاریاب، شیرخان در قندوز و حیرتان در بلخ نیز قسماً مسدود بودند که حالا دوباره فعال شدند. در این بنادر در روزهای گذشته کامیون‌های حامل مواد خوراکی و کالاهای تجارتی متوقف شده و تنها خودروهای مسافربری اجازه تردد داشتند.

هنوز آمار دقیق زیان مالی ناشی از انسداد مرزهای تجاری ارائه نشده اما آرش یونسی، رئیس اتاق تجارت و صنایع بلخ می‌گوید که بسته بودن بندر حیرتان سبب وارد آمدن میلیون‌ها دلار زیان مالی به تجار شده است.

اعتراضات هواداران آقای دوستم تقریبا سه هفته در یازده ولایت افغانستان جریان داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption برگشت آقای دوستم و رهایی آقای قیصاری مهمترین خواست‌های معترضان بود

این اعتراضات پس از بازداشت نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه آقای دوستم در ولایت فاریاب آغاز شد. بازگشت آقای دوستم و رهایی آقای قیصاری مهمترین خواست‌های معترضان بود.

آقای دوستم پس از چهارده ماه، روز گذشته به کابل برگشت و از هوادارانش خواست به اعتراضات‌شان پایان دهند.

او همچنین وعده سپرد که موضوع رهایی آقای قیصاری را دنبال و عملی کند.

روز یازدهم سرطان/تیر نظام الدین قیصاری، نماینده ویژه ژنرال دوستم در فاریاب و فرمانده پلیس ولسوالی قیصار که رهبری نیروهای خیزش مردمی را در این ولایت برعهده داشت، از سوی نیروهای ویژه دولتی بازداشت شد. دولت اعلام کرد که آقای قیصاری را به اتهام "دشنام و تهدید مقام‌های محلی به مرگ" و انجام اعمال فراقانونی بازداشت کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای دوستم پس از چهارده ماه روز گذشته به کابل برگشت

سفر آقای دوستم به ترکیه و برگشتش به کابل

احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی آقای دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی، تقریبا یک و نیم سال پیش مدعی شد که آقای دوستم و محافظانش او را در شبرغان مرکز جوزجان در شمال افغانستان ربودند و با او بدرفتاری جنسی کردند.

در پی آن، دادستانی کل افغانستان پرونده‌ای در مورد این قضیه تشکیل داد.

سخنگویان آقای دوستم این اتهام‌ها را رد کرده و گفتند که علیه معاون اول رئیس جمهوری افغانستان توطئه سیاسی چیده شده است.

جنجال و سر و صدای این اتهامات، با فشارهای جامعه جهانی همراه شد و حکومت اعلام کرد به گونه جدی این قضیه را بررسی خواهد کرد.

آقای دوستم که رهبری حزب جنبش ملی را نیز بر عهده دارد، از ماه ثور/اردیبهشت سال گذشته به ترکیه سفر کرد. منابع نزدیک به او گفته‌ بودند که معاون اول رئیس جمهوری برای درمان بیماری خود به این کشور سفر کرده، اما برخی منابع دیگر گفتند که او به نحوی "تبعید" شده است.

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری نیز یک روز پیش از بازگشت آقای دوستم گفت، مداوای آقای دوستم تکمیل شده و او به کشور بر می‌گردد.

آقای دوستم نیز روز گذشته در سخنرانی‌اش در مورد دلیل اقامت بیش‌ از یک‌ ساله‌اش در آنکارا گفت: "داکتران(پزشکان) به من گفتند در ترکیه بمانم."

مطالب مرتبط