بیش از ۳۰ کشته در حمله انتحاری در نزدیکی یک مرکز رای دهی در کویته پاکستان

Image caption بیش از ۳۰ نفر در حمله انتحاری در نزدیکی یک مرکز رای دهی در کویته پاکستان کشته شدند.

همزمان با شروع رای‌دهی در پاکستان یک مهاجم انتحاری در شهر کویته بمب همراه خود را در نزدیکی یک مرکز رای‌دهی منفجر کرد. مقام‌ها گفته‌اند که هدف مهاجم نیروهای امنیتی بود که برای تامین امنیت انتخابات در مقابل مرکز رای دهی مستقر بودند.

گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است.

رای‌گیری در انتخابات مجلس فدرال و مجالس چهارگانه ایالتی پاکستان امروز صبح (چهارشنبه ۳ مرداد/اسد) تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد. انتخابات امروز در بیش از ۸۵ هزار مرکز اخذ رای برگزار می‌شود و حداقل ۳۵۰ هزار تن از نفرات ارتش و ۴۰۰ هزار مامور پلیس حفظ امنیت این مراکز را برعهده دارند.

گزارش‌هایی هم از درگیری بین طرفدارن احزاب مختلف در بخش‌های دیگر این کشور وجود دارد. در این درگیری‌ها یک نفر کشته و چندین نفر زخمی شده‌اند.

کمیسیون انتخابات پاکستان اعلام کرده است که بیش از ۱۰۵ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند. دست‌کم ۱۲هزار نفر نیز برای تصاحب کرسی‌های مجلس فدرال و مجالس ایالت‌های پنجاب، سند، خیبرپختونخواه و بلوچستان با هم رقابت می‌کنند.

علی حسینی، خبرنگار بی‌بی‌سی که برای پوشش انتخابات به اسلام‌آباد رفته است می‌گوید که در خارج و داخل هر مرکز رٲی‌دهی در پایتخت دست‌کم ۱۰ تن از نفرات ارتش و پلیس حضور دارند. امنیت پایتخت به مراتب بهتر از شهرهای دیگر پاکستان است.

گفته می‌شود که حضور این تعداد از نیروهای امنیتی در رای‌گیری انتخاباتی پاکستان بی‌پیشینه بوده است.

Image caption گفته می‌شود که در تاریخ انتخابات پاکستان به این اندازه حضور نیروهای امنیتی بی‌پیشینه بوده است.

حدود دو هفته پیش یک حمله‌کننده انتحاری یک گردهمایی انتخاباتی را در منطقه مستونگ در ایالت بلوچستان هدف گرفت و حدود ۱۳۰ نفر را کشت. ناامنی چالش عمده‌ای در برابر انتخابات امروز است. به همین دلیل حضور نیروهای امنیتی در برقراری تامین امنیت انتخابات امروز در تاریخ انتخاباتی پاکستان بی‌پیشینه خوانده شده است.

نگرانی‌ها سبب شده است که تدابیر امنیتی شدت بگیرد. رای‌دهندگان در چند محل منتهی به مرکز رأی‌دهی بازرسی بدنی می‌شوند، رفت‌وآمد ماشین‌ها در نزدیکی برخی مراکز رأی‌دهی ممنوع شده است و برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که به رأی‌دهندگان اجازه داده نمی‌شود که موبایل‌شان را با خود به محل رٲی‌دهی ببرند.

چرا انتخابات پاکستان مهم است

انتخابات پاکستان؛ بوتوچشم انداز "صلح و پیشرفت" را بیان می‌کند

راستی‌آزمایی: آیا در پاکستان تعداد دخترانی که تحصیل می‌کنند بیشتر شده است؟

شمار کشته‌شدگان حمله انتحاری در پاکستان به ۱۲۸ نفر رسید

تلاش زنان تراجنسی پاکستان برای ورود به مجلس

انتخابات امروز پس از هفته‌ها مبارزه انتخاباتی و تبلیغاتی نامزدان احزاب و کاندیداهای مستقل برگزار شده است. گردهمایی‌های انتخاباتی در بسیاری از شهرها برگزار شده و در تقریبا تمام خیابان‌ها و محلات شهرهای پاکستان فضای انتخاباتی دیده می‌شود. با توجه به‌ این‌که در انتخابات نقش احزاب گسترده است، طرفداران آن‌ها نیز همواره در تجمعات انتخاباتی حضور پرشوری داشته‌اند.

در حال حاضر سه حزب عمده پاکستانی در عرصه انتخابات مطرح هستند. حزب مسلم لیگ شاخه نواز به رهبری شهباز شریف، برادر نوازشریف، نخست‌وزیر که رد صلاحیت شده و حالا در زندان است، حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران‌خان و حزب مردم پاکستان که رهبر آن بلاول بوتو زرداری، پسر بی‌نظیر بوتو است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نخست وزیر پیشین پاکستان در بدو ورود به کشور، بازداشت شد

رٲی‌دهندگان امروز ۲۷۲ عضو مجلس فدرال و ۵۷۷ عضو مجالس ایالتی را انتخاب می‌کنند.

بخش عمده‌ای از نامزدان این انتخابات عضو احزاب هستند. هر حزبی که بتواند اکثریت کرسی‌ها ( ۱۷۲ کرسی) را به دست آورد، می‌تواند نخست‌وزیر را انتخاب کند و دولت تشکیل دهد. اما بر اساس نظرسنجی‌ها و تحلیل نتایج انتخابات‌ گذشته احتمال این‌که یک حزب بتواند به تنهایی کرسی‌های لازم را به‌دست آورد، بعید است؛ از این‌رو گفته می‌شود که دولت بعدی پاکستان به احتمال زیاد، دولتی ائتلافی خواهد بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption انفجار در کویته
حق نشر عکس EPA
Image caption عمران خان هنگام رای دادن
حق نشر عکس Getty Images
Image caption شهباز شریف در حوزه اخذ رای
حق نشر عکس Getty Images
Image caption مرکز اخذ رای - اسلام‌آباد
حق نشر عکس Getty Images
Image caption مرکز اخذ رای - راولپندی