نیویورک‌تایمز: آمریکا خواستار خروج نیروهای افغانستان از مناطق دور دست شده

ارتش افغانستان حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت دفاع می‌گوید خروج نیروهای امنیتی از مناطق کم جمعیت و دورافتاده اکنون جریان دارد

گزارش‌هایی منتشر شده که دولت دونالد ترامپ از نیروهای امنیتی افغانستان تحت حمایت آمریکا خواسته تا از مناطق دوردست و کم جمعیت بیرون شوند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشته که این تصمیم بخش اعلام نشده استراتژی جنگ رئیس جمهوری آمریکا است.

چند مقام آمریکایی به این روزنامه گفته‌اند که این تصمیم به معنی آنست که نیروهای نظامی از حملات در پاسگاه‌های دورافتاده و آسیب پذیر مصون بمانند و تمرکز اصلی روی امنیت شهرهای بزرگ مثل کابل و سایر ساحات پرجمعیت صورت گیرد.

اما وزارت دفاع افغانستان می‌گوید این استراتژی "مالکیت افغانستان است و اجرای آن از قبل شروع شده است".

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع به بی‌بی‌سی گفت با بیرون کردن نیروهای امنیتی دولت از "مناطق غیرضروری"، نیروهای محلی جای آنها را گرفته‌اند.

او می‌گوید که از این نیروها که از محلات دوردست خارج می‌شوند، در محلات مهم و استراتژیک کار گرفته می‌شود.

چهار ماه پیش، وزارت دفاع افغانستان از ایجاد "ارتش محلی" خبر داده بود. این وزارت‌خانه تصریح کرد که اعضای این نیروها از سربازان پیشین ارتش و پلیس خواهند بود که با تضمین بزرگان محل و افسران آن با تضمین قول اردو/سپاه منطقه استخدام خواهند شد.

حکومت افغانستان می‌پذیرد که حضورش در تمام ولسوالی‌های این کشور ناممکن است ولی در عین حال می‌گوید این تصمیم جدید موثر واقع شده است.

آقای رادمنش می‌گوید میزان تلفات نیروهای امنیتی افغانستان کاهش یافته، تعداد عملیات‌های نظامی همزمان به دلیل کاهش ساحات جنگی نیم شده و زمان بیشتری برای آموزش نیروها فراهم شده است.

او آمار دقیق از میزان کاهش تلفات نمی‌دهد.

حق نشر عکس MOD
Image caption رهبری بخش اعظم علمیات‌های نظامی اکنون در افغانستان در دست خود آنهاست

هم دولت افغانستان و هم آمریکا، اطمینان داده‌اند که با اجرای این استراتژی طالبان در مناطق‌شان باقی خواهند ماند و ساحه نفوذشان بیشتر نخواهد شد.

در حال حاضر شمار نیروهای افغان به ۳۵۰ هزار نفر می‌رسد، اکثرشان هم مشغول جنگ در جبهه هستند. در پی اعلام پایان ماموریت جنگی نیروهای خارجی و خروج ده‌ها هزار سرباز از افغانستان، چند سالی است که نظامیان افغانستان رهبری بخش اعظم از عملیات‌ها را به عهده گرفتند.

دو روز پیش گزارش شد که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با سران طالبان در قطر دیدار کرده، امری که حالا این اعلام دولت آمریکا را جنبه سیاسی می‌دهد.

مطالب مرتبط