اشرف‌غنی نامزد زن رد شده برای دادگاه عالی را دوباره معرفی کرد

انیسه رسولی حق نشر عکس .
Image caption انیسه رسولی سه سال پیش نیز به عضویت دادگاه عالی معرفی شده بود که از مجلس رای نیاورد

یک زن که سه سال پیش برای نخستین بار در افغانستان نامزد عضویت در دادگاه عالی این کشور شده و از پارلمان رای نیاورده بود، دوباره از سوی رئیس جمهوری به مجلس نمایندگان معرفی شده است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، امروز یکشنبه ۷ اسد/مرداد طی دو حکم جداگانه انیسه رسولی و عبدالشکور مهجور را برای عضویت در دادگاه عالی به پارلمان معرفی کرده است.

حدود یک سال پس از تشکیل حکومت وحدت ملی، آقای غنی دو عضو جدید دادگاه عالی را به منظور گرفتن رای تایید به مجلس نمایندگان معرفی ‌کرد. خانم رسولی از سوی مجلس نمایندگان افغانستان رای تایید نگرفت، اما مجلس به سید یوسف حلیم، نامزد دیگر برای عضویت در دادگاه عالی رای اعتماد داد.

شماری از نمایندگان زن پارلمان افغانستان به این تصمیم واکنش نشان دادند و آن را "جفا به حق زنان" عنوان کردند.

بعد از آن، به پیشنهاد رئیس دادگاه عالی و منظوری (تایید) رئیس جمهوری افغانستان، انیسه رسولی به عنوان رئیس دادگاه استیناف رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری گماشته شد.

دادگاه عالی مرکب از نه عضو است که از طرف رئیس جمهور با تایید مجلس نمایندگان تعیین می‌‌شوند. مدت زمان کاری اعضا دادگاه عالی سه نفر برای مدت چهارسال، سه نفر برای مدت هفت سال و سه نفر برای مدت ده سال است.

انیسه رسولی

خانم انیسه رسولی اولین نامزد عضو زن دادگاه عالی افغانستان در تاریخ این کشور است. او۵۰ سال سن دارد و متولد ولایت پروان در شمال کابل است. مدرسه را در شهر کابل خوانده و در سال ۱۳۶۶ لیسانس خود را از دانشگاه کابل گرفته و در سال ۱۳۹۳ نیز از دانشگاه آزاد اسلامی ایران مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته جرم شناسی دریافت کرده است.

او در بخش‌های مختلف دادگاه عالی افغانستان کار کرده و علاوه بر آن قاضی محکمه امنیت عامه و کودکان کابل بوده است. علاوه بر آن خانم رسولی رئیس انجمن قضات زن افغانستان نیز بوده است.