مراسم خاکسپاری ده‌ها قربانی غیرنظامی حمله گردیز با حضور صدها عزادار

مراسم تدفین قربانیان گردیز حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption روز گذشته دو مهاجم انتحاری به مسجد خواجه حسن در شهر گردیز در حالی حمله کردند که در آن نزدیک به ۵۰۰ نفر به شمول کودکان در حال ادای نماز جمعه بودند

در حالی‌که شمار کشته شدگان حمله دیروز (جمعه) به یک مسجد شیعیان در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا به ۳۵ نفر رسیده، امروز صدها نفر در مراسم خاکسپاری قربانیان این حمله شرکت کردند.

دیروز (۱۳ اسد/مرداد) دو مهاجم انتحاری به مسجد خواجه حسن در شهر گردیز در حالی حمله کردند که در آن نزدیک به ۵۰۰ نفر به شمول کودکان در حال ادای نماز جمعه بودند.

مهاجمان که برقع پوشیده بودند، توانستند با زن وانمود کردن خود وارد مسجد شوند. آنها ابتدا نگهبانان مسجد را از پا درآوردند بعد به سوی نمازگزاران تیراندازی کردند و سرانجام مواد انفجاری را که به خود بسته بودند انفجار دادند.

شمیم خان کتوازی والی پکتیا گفته شمار کشته شدگان اکنون به ۳۵ نفر رسیده و ۹۴ نفر در حادثه دیروز زخمی شده‌اند. مقام‌ها قبلا از کشته شدن ۲۹ نفر و زخم برداشتن ۸۱ نفر دیگر خبر داده بودند.

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption در مراسم خاکسپاری کشته شدگان که در گورستانی در حاشیه شهر گردیز برگزار شد، صدها نفر جمع شده بودند

سید محرم که پسر شانزده ساله خود را در آن حمله از دست داده در حالی که اشک می‌ریخت به خبرگزاری فرانسه گفت: "امروز مراسم عزاداری برگزار کردیم و همه شهید شدگان حمله روز جمعه را به خاک سپردیم."

در مراسم خاکسپاری کشته شدگان که در گورستانی در حاشیه شهر گردیز برگزار شد، صدها نفر جمع شده بودند.

حاجی سلطان مردی ۷۰ ساله که در مراسم حضور داشت، دولت را بخاطر کوتاهی در تامین امنیت اقلیت شیعه مذهب مقصر دانست و گفت: "دشمنان افغانستان می‌خواهند با حمله کردن به مردم شیعه، تفرقه بیندازند اما آنها موفق نمی‌شوند، در عوض نفرت علیه دشمنان بیشتر می‌شود."

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله به مسجد شیعیان در گردیز را برعهده نگرفته است.

گروه طالبان گفته حمله کار آنها نبوده اما گروه دولت اسلامی (داعش) پیش از این اقلیت شیعه را هدف حملات خود قرار داده است.

در تازه‌ترین گزارش سازمان ملل آمده که آمار غیرنظامیانی که در سال جاری میلادی در افغانستان کشته شده‌ اند، بی‌سابقه بوده است.

براساس این گزارش که سه هفته پیش منتشر شد، در شش‌ ماه اول امسال ۱۶۹۲ غیرنظامی در خشونت‌های جاری در این کشور کشته شده اند.

این رقم از سال ۲۰۰۹ میلادی که سازمان ملل شروع به ثبت آمار تلفات افغانستان کرده، تا کنون سابقه نداشته است.

در ماه گذشته که دولت افغانستان آتش‌بس یک‌جانبه‌ای با گروه طالبان اعلام کرد، امیدواری‌ها برای بازگشتن صلح به این کشور جنگ‌زده بیشتر شد اما رویارویی‌های خونین میان طالبان و نیروهای دولتی پس از عید فطر از سرگرفته شد.

همچنین حملات خونین دیگر به اهداف غیرنظامی در نقاط مختلف افغانستان ادامه دارد که به صورت فزاینده داعش مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد.